Šumavská vesnice zachraňuje nemocnici ve Vimperku

Modrava/Vimperk - Malá západočeská obec zachraňuje jednu z jihočeských nemocnic. Šumavská Modrava půjčila čtyři miliony korun Vimperku, který bojuje o záchranu zdravotnického zařízení. Kraj, pod který většina nemocnic patří, Vimperku nepomůže. Obec s pouhými sedmdesáti obyvateli má ale dostatek volných peněz. „Musíme nemocnici a všechny služby zachovat. Proto jsme zvolili toto netradiční řešení,“ vysvětluje Pavel Dvořák, starosta Vimperku.

Nemocnice je klíčová ze dvou důvodů. Zaprvé představuje velkého zaměstnavatele, pracuje tady asi 150 zdravotníků. Zadruhé se jedná o spádové zařízení pro velkou část Šumavy, řádově až pro 50 tisíc lidí. A obyvatelé Modravy mezi ně patří. „Je to pomoc zařízení, které je spádovým zařízením pro území obce,“ uvedl Antonín Schubert, starosta Modravy. Přitom tamní obecní úřad díky trvalému bydlišti miliardáře Zdeňka Bakaly rozhodně nemá hluboko do kapsy.

Neobvyklý případ ale ostře kritizují opoziční zastupitelé. Vadí jim, že zatímco Vimperku půjčuje vesnice z jiného kraje, další stejně velkou nemocnici kraj zachraňuje. „Na jedné straně je všemožně podporována nemocnice Dačice a na druhé straně Vimpersko je svým způsobem diskriminované,“ tvrdí jihočeský opoziční zastupitel Vladimír Pavelka. „Vimperk má poměrně velmi blízko k Prachaticím a Strakonicím,“ reaguje náměstkyně hejtmana Jihočeského kraje Ivana Stráská.

Podle obou starostů je půjčka malé obce nemocnici výjimečná. Trvají na tom, že financování velkých zdravotnických zařízení musí zařizovat kraje a stát. Navíc obcí s volnými penězi v pokladně je v Česku minimum.