Problémové sídliště projde rekonstrukcí

Liberec - Lidé v České Lípě na sídlišti Sever, které je v dezolátním stavu, se bojí nástupu zimy. Netěsní jim okna, a tak utratí daleko víc za topení. Navíc se jim zvedl nájem na dvojnásobek. Snad jedinou dobrou zprávou je, že vlastník bytů se alespoň částečně pustil do oprav.

Třicet pět let se do sídliště Sever neinvestovalo. Tisíc pět set bytů je v původním stavu. Radnice se ještě v létě obávala, že tu vznikne romské ghetto. Po letech marného snažení ale teď firma CPI Group, která domy vlastní, začala komunikovat a navíc opravuje první byty. „Je to první byt, který se rekonstruuje. Postupně se budou rekonstruovat i další byty v severní části sídliště, kde je ta situace klidnější,“ říká Monika Rejnartová ze sdružení Za klidný Sever. „Narovnaly se i vztahy s nájemníky. Tam, kde s nimi nejsou problémy, nebude požadována určitá částka při obnovení smlouvy,“ dodává starostka České Lípy Hana Moudrá.

Většinu z pěti tisíc lidí, kteří na sídlišti Sever žije, ale čeká nepříjemná zima. Domy totiž nutně potřebují vyměnit okna. „Okna zde nedovírají, takže i když lidé topí, mají v bytech zimu,“ popisuje neutěšenou situaci Monika Rejnartová. „Je zde velký problém s okny, protože netěsní. Některá by mohla i vypadnout,“ dodává terénní pracovnice Lucie Honzíková-Kotlanová.

CPI Group, která domy na sídlišti vlastní, vykázala vloni čistý zisk 1,7 miliardy Kč. Přesto čeká obyvatele nezrekonstruovaných bytů téměř dvojnásobné zdražení nájmu. „Nájem mi zvýší o 1700 Kč. Kdyby se ty byty alespoň začaly opravovat,“ uvádí jedna z obyvatelek sídliště Sever. „Za třicet let tady nic neopravili,“ dodává její soused. „V našem zájmu je udržování toho bytového portfolia v dobrém stavu. Je to však velmi nákladné a na to příjmy z regulovaného nájmu nestačí,“ přiznává mluvčí CPI Group Michaela Winklerová.

Lidé na sídlišti si také stěžují na pouliční kriminalitu. Radnice sem proto v prosinci nainstaluje kameru.

/*json*/{"map":{"lat":50.686649,"lng":14.537128,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.686649,"lng":14.537128,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/