Evropské peníze pomáhají obnovit lesk a krásu jihočeských kostelů

Jižní Čechy – Církev dostala první desítky milionů korun z fondů Evropské unie. Jak tvrdí zástupci českobudějovické diecéze, jedná se o průlom v rozhodování bruselských úředníků. Peníze od státu a obcí na opravy totiž dlouhodobě nestačí a kostely zbytečně chátrají. Podle zástupců biskupství jde o průlom. Vůbec poprvé takové částky přicházejí na opravu místních kostelů.

Veselský kostel Povýšení svatého Kříže dostal před 30 lety novou fasádu. Kvůli vlhkosti ale postupně opadává, omítky se drolí a rozpadá se i hrobka. Do kamenné opěrné zdi zatéká, jsou na ní zřetelné pukliny. Při mrazech hrozí, že se sesune na chodník a kolemjdoucí zraní.

Farář Vlastimil Kročil hovoří o kritickém stavu. Dvacet milionů korun dostane farnost z fondů EU. Opraveny budou zdi i schody. Starosta Veselí nad Lužnicí Jaromír Novák (ČSSD) dodal, že bude provedena sanace proti dalšímu poškození vodou.

Ve Velešíně kostel vedle radnice už přestal sloužit věřícím. Loď zanikla, zničily ji stavební zásahy v minulosti. Tajemník Městského úřadu Velešín Zdeněk Žák upřesnil, že občané si na místě vybudovali dva obytné objekty. Církevní stavbu připomíná jen zákristie s freskou. Po opravě tady budou výstavní sály, v přízemí vznikne informační centrum.

Starosta Velešína Josef Klíma upřesnil, že obec dostala z EU 25 milionů korun. Zástupci biskupství chtějí získat peníze i na rekonstrukci katedrály. Oprava bývalého velešnického kostela potrvá zhruba rok. Ve Veselí budou dělníci pracovat o šest měsíců déle.