Mladá Boleslav odkryla labyrint podzemních chodeb

Mladá Boleslav – Archeologové objevili na Staroměstském náměstí v Mladé Boleslavi labyrint podzemních chodeb ze sedmnáctého století. Sklepení fungovalo až do války. Padesát metrů chodeb a sklepů vytesaných do pískovcové skály čekalo na archeology čtrnáct metrů pod zemí. Mimo to našli i nové doklady o osídlení města. Některé jsou staré až 800 let.

Na Staroměstském náměstí stával městský domovní blok. V roce 1945 jej ale zničila letecká puma. Archeolog Michal Bureš informoval, že vstupy do sklepů tak byly zasypány. Za pomoci pamětníků se archeologům dokonce podařilo přesně určit místo, kam bomba dopadla – na dům, kde bývala drogerie. „Bomba údajně zabila 9. května manžele Francovi, což byli staří lidé, kteří nestihli při náletu utéct,“ upřesnil archeolog Lukáš Drápela.

Výzkum navíc odhalil předměty staré stovky let. Například stříbrný korálek z 11. století, kaolínové madonky s Ježíškem z 15. století a ze stejné doby unikátní soubor dřevěných předmětů – například kuchyňskou vařečku. Archeologové zkoumají i základy historických domů.

Jenže právě na náměstí měly vyrůst podzemní garáže. Radnice je ale z historického sklepení nadšená a chce ho zachovat, třeba jako součást parkovacího domu. Zbytky původní zástavby by zase mohly být na střeše garáží. Boleslavský primátor Raduan Nwelati (ODS) naznačil také možnost, že parkovací dům stát nebude a podzemí bude zpřístupněno.

Vedení magistrátu se teď bude radit s odborníky, která z variant by byla nejlepší. Obyvatelé města zase můžou hlasovat v anketě na webu, jestli a jakým způsobem podzemí zachovat.

/*json*/{"map":{"lat":50.2823194501,"lng":14.58984375,"zoom":8,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.408517530697,"lng":14.8974609375,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/