Záchrana cenné kapličky v Řepích

Praha - Radnice v Praze Řepích se rozhodla zachránit kapličku. Je jednou ze zastávek na poutní cestě z Hradčan do kláštera v Hájku. Boží muka měla vzít za své při rozšiřování Karlovarské ulice. Radnice ji proto nechala přestěhovat pomocí jeřábu na bezpečné místo. Celá akce byla poměrně náročná a neobešla se bez použití těžké techniky.

Na poutní cestě od Lorety do Hájku se z dvaceti božích muk, která na začátku 18. století postavili na své náklady čeští šlechtici, dochovalo jen čtrnáct. Jednomu ze zastavení, kapličce v Řepích, teď ale hrozilo zbourání kvůli rozšiřování Karlovarské ulice. Radnice ji proto díky milionovému grantu nechala přemístit o tři sta metrů dál. „Původní projekt předpokládal odstranění kapličky a postavení její repliky. To nám bylo líto, proto jsme přikročili ke změně projektu,“ přibližuje situaci ředitel stavební firmy Pavel Kučeravý.  „Jenom část je nové zdivo, ostatní je původní zdivo. Když se kaplička rozebírala a stěhovala, tak se kameny číslovaly a ty, co byly použitelné, se dávaly zpět,“ dodává zastupitel Městské části Praha 6 – Řepy Jaroslav Hájek.  

Třináctitunovou hlavu snášel a pokládal na nově postavená boží muka jeřáb. Finální podobu kaplička získá až po vymalování, na které teď řepská radnice chystá vypsat výběrové řízení. Ve spodní části by měl být vyobrazen, jak tomu bylo původně, výjev ze života svatého Františka, v horní části zase výjev ze života Panny Marie. Poutní cestu na Hájek jako významnou barokní památku revitalizuje také Praha 6. „Na jejím území se nachází sedm výklenkových kaplí této cesty. Pět jsme jich již opravili a příští rok se chystáme na kapli číslo jedenáct,“ informuje mluvčí Městské části Praha 6 Martin Šálek. Ta stojí u Hostivic a po nedávné dopravní nehodě ji zakrývá dřevěné bednění.