Padesátiny přehrady Hracholusky

Plzeň - Přehrada Hracholusky u Plzně už slouží padesát let. Vodní nádrž, v současné době proslulá hlavně jako rekreační oblast celého Plzeňska, původně vznikla kvůli průmyslu. V posledních letech vedle své rekreační funkce navíc pomáhala městu Plzni zvládat záplavy.

Přehrada měří dvacet tři kilometrů a je v kraji největší. Původně vznikla hlavně pro socialistický průmysl v Plzni se Škodovkou, ale postupem času se změnila na klidné území chatařů. Během stavby zanikla řada vesnic a krásné divoké údolí Mže. Je to daň téměř každé přehrady. „Přehrada se začala stavět v roce 1959 a ukončena byla v roce 1964,“ vzpomíná hrázný Jiří Kašpar.

Zdejší vodní elektrárna je zvláštní tím, že nestojí v proudu pod přehradou jako jiné elektrárny, ale nad hrází v klidné vodě. Elektřinu vyrábí třímegawattová Kaplanova turbína. Výtahem se dá dojet až dvacet pět metrů pod hladinu. „Tato elektrárna funguje pouze vahou vody, která je nad ní,“ upozorňuje Jiří Kašpar. 

Při velkých jarních povodních v lednu 2003 Hracholusky Plzni citelně pomohly. Zadržely vodu na Mži tak dlouho, dokud přes město neodtekly další tři kulminující řeky. Nápor vody nebyl pro město na soutoku čtyř řek nakonec tak silný. „Zvolili jsme takový postup, kdy jsme postupně zvedali klapku na bezpečnostním přelivu tak, abychom co nejdéle drželi neškodný odtok z přehrady,“ říká Zbyněk Folk z Povodí Vltavy. „Navíc máme na Mži ještě další přehradu, vodní dílo Lučina. Takže v této kaskádě můžeme regulovat průtoky na Mži,“ vysvětluje ředitel Povodí Vltavy Miloň Kučera.     

K padesátinám přehrady vychází i nová kniha s názvem Fenomén Hracholusky. 490 ha přehrady zadrží 56 milionů m3 vody.  

/*json*/{"map":{"lat":50.002918,"lng":13.774177,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.002918,"lng":13.774177,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/