Unikátní renesanční strop se odkryl dělníkům ve Vimperku

Vimperk – Skvost v podobě renesančního stropu objevili dělníci při rekonstrukci vimperského zámku. 250 metrů čtverečních jednoho z nejzachovalejších a patrně i největších renesančních stropů zmizelo při barokní přestavbě původně reprezentačního sálu. Právě díky tomu ale zůstal zcela neporušený.

„Toto pozdvihne Vimperk a zámek mezi top objekty, renesanční objekty, v celé střední Evropě,“ uvedl kastelán Pavel Slavko z Národního památkového ústavu. Slavko sám jeho existenci předpokládal již dříve. Podle něj překvapí celou Evropu kvalita zachování a především dispozice sálu.

Unikátní strop se zachoval díky přestavbě v 18. století, při které řemeslníci rozdělili původní reprezentační rožmberské sály na menší kanceláře. Přitom, vytvořili podhledy, které starší, nyní velmi cenné části zámku, skryly. „Co záklopové prkno, to originál obraz,“ ohodnotil nález správce zámku ve Vimperku Antonín Dvořák.

/*json*/{"map":{"lat":49.0551811538,"lng":13.7733846903,"zoom":18,"mapTypeId":"satellite"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Kompletní a unikátní renesanční strop budou moci návštěvníci spatřit až po rekonstrukci, tedy za čtyři, resp. pět let. V té době už by zámek, stejně jako schwarzenberský kanál, měl být národní kulturní památkou.