Historické centrum Písku skryje popelnice

Písek – Již brzy z ulic v historickém centru Písku zmizí nádoby na domovní odpad. Zastupitelé schválili novelu vyhlášky o odpadech, která začne platit od ledna nového roku. Podle ní nemají volné kontejnery v ulicích co dělat a lidé budou muset popelnice z veřejného prostranství přesunout do svých objektů. Radnice si od novely slibuje čistší město a důslednější třídění odpadu, pro případné nedodržení hrozí pokutami. Obyvatelé města příliš nadšeni nejsou.

Popelnice postavené před domy v centru města jsou většinou přeplněné a je okolo nich nepořádek. Každodenní obrázek teď změní novela vyhlášky o odpadech. Majitelé nádoby musí schovat do prostoru svých domů, ven je vynesou až v den svozu. „Chceme zajistit, aby pořádek, čistota a vzhled byly na úrovni okresního města,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí MÚ Písek Miloslav Šatra. Podle vedení magistrátu budou díky novele lidé odpad i více třídit a zvýší se tak životnost skládky, kde písecký domovní odpad končí. „Ušetří se místo v kazetě ve Vydlabech,“ potvrdila místostarostka Písku Hana Rambousková (VPM).

Novela vyhlášky má své odpůrce, velká část místních s umístěním popelnic uvnitř domů nesouhlasí: „Spousta lidí bude mít v činžovních domech nepořádek a smrad. Do každé budovy se to nevejde, průjezd všude není.“ V takovém případě radnice nabízí pronájem pozemku, k běžným poplatkům za svoz odpadu však majitelům popelnic přibude ještě dalších 340 korun. „Už tak je to dosti natažené, rozpočet to zatíží určitě,“ komentují postižení obyvatelé města.

Na dodržování novely vyhlášky začne radnice dohlížet už od ledna příštího roku. Těm, kteří ji poruší, hrozí pokutami v řádech tisíců korun.

/*json*/{"map":{"lat":49.308316,"lng":14.147469,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.308316,"lng":14.147469,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Kontejnery na tříděný odpad
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24