V Karlovarském kraji se rozpadla koalice, zůstavají jen ČSSD s KSČM

Karlovy Vary - Z karlovarské krajské koalice odchází hnutí Doktoři za uzdravení společnosti (Doktoři). Koalici tak budou nadále tvořit jenom ČSSD a KSČM, které mají většinu 24 ze 45 křesel. Všichni čtyři zastupitelé Doktorů po dnešním neúspěšném smírčím jednání odcházejí do opozice, ve vedení kraje ztratí místa dvou radních. Doktoři podmiňovali setrvání v koalici šesti body. Chtěli například odvolat ředitele krajského úřadu Romana Rokůska, jmenovat na místo vedoucího odboru zdravotnictví osobou jimi nominovanou, rozšířit kompetence radní Bereniky Podzemské (Doktoři) a změnit organizaci výběrových řízení. Před jednáním Doktoři uvedli, že z požadavků nesleví.

„Řada požadavků přednesená zástupci Doktorů byla nepřijatelná, nebo dokonce v rozporu se zákonem,“ uvedl hejtman Josef Novotný z ČSSD. Doktoři šli na jednání s tím, že připomenou koaličním partnerům, co slíbili před rokem, uvedl zástupce Doktorů Dalibor Stach. „Sociální demokracie nedokáže plnit své sliby a umí si najít spoustu důvodů, proč to dělá. Proto jsme se ke konci listopadu dohodli na konci koaliční spolupráce. Teď naše rozhodnutí ještě vypracujeme písemně,“ uvedl Stach.

ČSSD: Podmínky byly na hraně zákona

Za nezákonné považuje Novotný třeba požadavek Doktorů odvolat ředitele krajského úřadu. Podle hejtmana to může pouze ministr vnitra ze závažných důvodů, které v tomto případě rozhodně nenastaly. Obdobná situace platí podle hejtmana v případě požadavku na změnu na místě šéfa odboru zdravotnictví. „Proto jsme nemohli těmto žádostem Doktorů vyhovět,“ konstatoval náměstek hejtmana Martin Havel (ČSSD).

Situace v krajském zdravotnictví se ještě vyhrotila poté, co místopředseda představenstva Karlovarské krajské nemocnice (KKN) Vilibald Knob v závěru minulého týdne rezignoval na místo v tomto orgánu na protest proti údajné korupci při některých výběrových řízeních. Z nezákonného jednání při tendrech obvinil předsedu představenstva a generálního ředitele KKN Jiřího Fojtíka i některé členy z krajské koalice. Radní za ČSSD zase podezírají Podzemskou, že pozměnila dopis ze Všeobecné zdravotní pojišťovny pro radu tak, aby poškodil Fojtíka.