Besedy o AIDS pro mladé

Hradec Králové - Týden proti AIDS se jmenuje akce, která začala na základních i středních školách Královéhradecka. Besedy mají mladé lidi upozornit na riziko nákazy virem HIV a také připomenout, že první prosinec je Světovým dnem AIDS. Podle odborníků totiž lidé v poslední době toto nebezpečí podceňují a nevyhýbají se tzv. rizikovému chování.

Při besedě se studenti Gymnázia Boženy Němcové v Hradci Králové seznamovali s prvními příznaky této smrtelné choroby. Patří mezi ně například horečka, kašel, bolest v krku a v kloubech. „Odnesl jsem si ponaučení, z čeho například AIDS můžu chytit,“ říká jeden ze studentů. „Mě zaujalo, že v některých zemích se netestuje při transfuzi krve,“ doplňuje druhý. „Jsou třídy, kde bych nemusel vykládat téměř nic. Jsou ale třídy, kde polovina lidí o AIDS neví,“ komentuje průběh besed Vladimír Krupa z firmy ACET ČR. 

Na některých základních a středních školách se sice v tomto týdnu o problematice viru HIV mluví, ale lékaři upozorňují, že lidé se obecně nemoci AIDS přestávají bát. „V posledních letech dochází k výraznému meziročnímu nárůstu ve výskytu této nákazy,“ upozorňuje Jaroslav Kapla z Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Hradec Králové. 

V Česku je evidováno s virem HIV více než 1300 lidí, u tří stovek se už nemoc AIDS rozvinula. Přesto se na prevenci uvolňuje stále méně peněz. „Letos těch peněz bylo méně a museli jsme proto svou činnost omezit,“ přiznává koordinátor projektu Týden proti AIDS Vilém Čapek. 

Přitom s nákazou virem HIV je stále spojena řada otázek. Studenti se v této souvislosti například zajímali o nebezpečí piersingu a tetování. Další zajímala otázka hygienických potřeb. Lékaři upozorňují, že přestože existuje několik nových léků, žádný zatím neumí nemoc vyléčit. Nejjistější prevencí tak  zůstává partnerská věrnost.