Tunelovali manažeři karlovarskou nemocnici?

Karlovy Vary - V Karlových Varech začal soud s bývalými manažery krajské nemocnice. Vladimíra Keřku a Davida Hanzla viní žaloba z tunelování zdravotnického zařízení. Oba ale kauzu označují za účelovou a vykonstruovanou. Říkají, že toto falešné obvinění posloužilo k jejich odvolání z funkcí.

Podle žaloby měli manažeři uzavírat pro nemocnici nevýhodné obchody tím, že od distribuční společnosti nakupovali předražený zdravotnický materiál. „V podstatě se jednalo o tunelování nemocnice. Nic víc vám k tomu nebudu říkat,“ uvádí státní zástupkyně v Karlových Varech Dana Woydichová. 

V letech 2006 a 2007 nakupovali manažeři nemocnice od distribuční společnosti materiál pro kardiologii. Podle státní zástupkyně mohli získat zboží levněji přímo od výrobce. Manažeři, kteří s obchodem souhlasili, tak měli připravit nemocnici přibližně o dva a půl milionu korun. „V tuto chvíli Karlovarská krajská nemocnice uplatnila nárok na náhradu škody,“ informuje právník Karlovarské krajské nemocnice Robert Bezděk. 

Kvůli nejasnostem v hospodaření krajské nemocnice loni v únoru před úřadem demonstrovaly tisíce lidí. Žádali odvolání manažerů. Ty do čela nemocnice postavila společnost Česká zdravotní, pověřená krajem. Bývalí manažeři říkají, že obvinění mělo posloužit k jejich odvolání. Odmítají, že by nemocnici škodili, nebo byli dokonce provázáni s distribuční společností. „Dodrželi jsme přesně zákon. Nakoupili za cenu, která je v sazebníku, která prochází schvalovacím procesem na ministerstvu, která je v plné výši pojišťovnou uhrazena,“ hájí se bývalý ředitel Krajské nemocnice Karlovy Vary David Hanzl. „Nedošlo ke škodě, nedošlo tím pádem k trestnému činu, a dokonce ani to jednání není v rozporu se zákonem,“ uvádí právník bývalého ředitele Daniel Tetzeli.    

Pokud soud rozhodne, že bývalí ředitelé nemocnici tunelovali, hrozí jim až pět let vězení. Soud s bývalými manažery krajské nemocnice bude u karlovarského soudu pokračovat 18. ledna výslechem svědků.