České Velenice budou topit levněji

České Velenice – V Českých Velenicích bojují lidé za nižší ceny za teplo. Už od jara totiž do města proudí energie z biomasy z Rakouska, v rakouském Gmündu ji jako vedlejší produkt vyrábí místní elektrárna. Její provozovatel teplo k odběru nabídl základní škole i dalším subjektům. Podobný přeshraniční projekt je v České republice ojedinělý, v jeho rámci by cena tepla pro odběratele ve Velenicích mohla být dokonce zhruba o 20 procent nižší. Při startu tohoto projektu dokonce radnice snížení cen slibovala, zatím však zůstalo pouze u slov.

Jeden a půl kilometru dlouhé potrubí spojuje rakouský Gmünd a České Velenice. Tudy přichází na českou stranu levnější teplo už od 13. května, v peněženkách to místní zatím nepoznali. „Jsem nespokojen, protože ušetřit chce každá rodina,“ uvedl Karel Dubský z Českých Velenic a dodal: „Nevíme, kam ty peníze půjdou.“ Někteří místní mluví o tom, že je radnice podvedla, to však starosta Jaromír Slíva (ČSSD) kategoricky odmítá: „Radnice s tímto vyúčtováním nemá nic společného.“

Rakouské teplo odebírá pět stovek domácností, na parovod se napojuje i škola a zdravotní středisko. „Chci věřit, že tu deklarovanou stovku dostaneme zpět,“ prohlásil zastupitel za ODS a učitel Stanislav Šafránek. Podle starosty by změna měsíčních záloh byla obtížná, proto je energetici ponechali v původní výši, tedy kolem sedmi set korun za gigajoul. Lidé a školy o peníze nepřijdou. „Peníze budou vráceny lidem v průběhu března,“ doplnil starosta Slíva. Podle energetiků je takové řešení obvyklé. V zálohách mají místní jen tzv. předběžnou cenu, závěrečné vyúčtování provedou až po skončení roku a nižší ceny začnou platit v lednu.

„Snížili jsme předběžnou cenu tepelné energie v této cenové lokalitě na 580 korun, tedy o pětinu méně,“ ujistil zástupce společnosti Teplospol Milan Kučera. Do května ve Velenicích vyráběli teplo v kotelně na zemní plyn, nyní odebírají energii z rakouské elektrárny, která spaluje dřevní štěpky a vedle elektřiny produkuje právě i ekologické teplo.

Rakouské teplo budou ve Velenicích odebírat i v příštích letech, jeho cena už by výrazně kolísat neměla.

/*json*/{"map":{"lat":48.771937,"lng":14.973132,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":48.771937,"lng":14.973132,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Elektrárna v rakouském Gmündu spaluje dřevní štěpky a vedle elektřiny produkuje i ekologické teplo.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24