Do Prahy dorazil vánoční strom

Praha - Na Staroměstském náměstí v Praze už stojí hlavní dominanta letošních vánočních trhů – přes dvacet metrů vysoký smrk. Do metropole ho dovezl speciální vůz kolem jedné v noci a už před rozbřeskem se na Prahu díval ze své úctyhodné výšky. I letos vánoční strom přicestoval do metropole z Krkonoš, hlavnímu městu ho darovalo Vrchlabí. Jeho ukotvení trvalo specialistům dvě hodiny. Slavnostně se rozsvítí v sobotu v šest večer.

Už pošesté v řadě vánoční trhy na Staroměstském náměstí ponesou otisk Krkonoš. Na břehu Labe rostl smrk asi sedmdesát let. V neděli ho lesníci pokáceli a před cestou do hlavního města zkrátili na bezpečnou délku, museli také ořezat větve i kmen, aby se vešel do díry na Staroměstském náměstí, která má průměr přesně 52 cm.

Transport do Prahy byl dlouhý a náročný. V noci na pondělí ho velký americký truck dovezl na parkoviště do Milovic, odtud potom před půlnocí vyrazil za asistence doprovodných vozidel na cestu do hlavního města. Tady na něj už čekali technici, kteří ho během zhruba dvou hodin postavili na určené místo. Na řádné ukotvení jsou zvýšené nároky od roku 2003, kdy se pětadvacetimetrový smrk na Staroměstském náměstí zřítil a zranil pět lidí.

Letos ale vánoční strom nebude pouze zdobit náměstí – poslouží i charitativním účelům. Pomocí DMS si totiž zájemci mohou koupit jednu z tisícovky žárovek, které jej v průběhu vánočních trhů rozsvítí. Výtěžek pak dostane Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Krácení vánočního stromu
Krácení vánočního stromu
Více fotek
  • Krácení vánočního stromu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1257/125633.jpg
  • Usazování vánočního stromu na Staroměstském náměstí autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1257/125632.jpg