V Prašné věži je nová expozice o husitství

Praha - Doba husitství i osoba Jana Žižky patří k nejvýznamnějším ikonám českých dějin. Ve výstavních prostorách Prašné brány se lidé mohou nově seznámit s husitskými válkami nebo se podívat na dobové předměty. Doposud v Praze výstava s podobnou tematikou chyběla. Jako další novinku představili organizátoři zimní otevírací dobu na památkách, které dosud byly přes zimu uzavřené - jedná se o mostecké věže, Petřínskou rozhlednu, Prašnou bránu, kostel sv. Mikuláše a Staroměstskou radnici.

V Praze dosud expozice o husitství chyběla. V druhém patře věže je proto instalace, která je podle ředitele firmy, která má v pronájmu pražské věže, Víta Bárty „okem času“ do bitvy u Domažlic. Kromě vozu, jenž upomíná na slavnou vozovou hradbu, zahrnuje čtyři postavy zmítané bojem. Prostor pod nimi vyplňuje mulčovací kůra. Ve třetím patře stojí tři zásadní postavy zmíněné doby - Jan Žižka, Zikmund Lucemburský a Jan Hus, doplňují je panely s vysvětlujícím textem a pískovcové plastiky z věže; jejich chybějící části vyplňuje sádra.

Figuríny jsou vyrobené z papírové kaše a mají spíše evokovat dojem doby než reálné tváře, řekl odborný garant expozice, historik Jan Hrdina. Expozice se prý takto měla odlišit například od muzeí voskových figurín, které svou snahou o věrnou podobu podle Hrdiny až děsí. V prvním patře se mohou lidé vyfotit v brnění. „Také si mohu zakoupit středověké zbraně, vojenské doplňky a nádoby,“ řekl Bárta. Měl však na mysli repliky středověkých zbraní, staletí staré meče by si mohl koupit jen málokterý návštěvník.

Firma plánuje další atrakce - na Staroměstské mostecké věži chce zpřístupnit komnatu z doby Karla IV., v této památce také opravuje suterén, kde bývaly toalety a který chce využít na expozici. Do těchto oprav prý investuje milion nad rámec pronájmu, který platí PIS. Na vlastní náklady prý také zrekonstruuje bývalou pozorovatelnu StB v chrámu sv. Mikuláše, kde by chtěla vytvořit tematickou fotografickou výstavu. I tato investice podle Bárty dosáhne milionu korun.

Výstava o husitství v Prašné věži
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24