Zmizí azbuka z centra Karlových Varů?

Karlovy Vary - Město Karlovy Vary hledá v současné době způsob, jak přikázat obchodníkům, aby dali ve svých podnicích a prodejnách přednost českým názvům před ruskými. V centru lázní je azbuky tolik, že už vadí i cizincům. Právníci ale varují. Podle nich nebude jednoduché změny prosadit. V Česku na rozdíl od Slovenska totiž není žádný zákon, který by tento případ upravoval.

Rusové mají v Karlových Varech konzulát, vlastní městečko a nově i zástupce pro národnostní menšiny. Stále větší nápisy psané azbukou na obchodech v centru lázní dlouhou dobu kritizují obyvatelé města. Teď se přidali i turisté. „Dostáváme kritické podněty k tomu, že v Karlových Varech se už mnozí lidé neorientují. Jsou to jak německy mluvící turisté, tak čeští turisté,“ říká mluvčí Magistrátu města Karlovy Vary Jan Kopál. 

Město chce obchodníkům v centru nařídit, jak mají nápisy na obchodech a reklamních poutačích vypadat. „Němčina, ruština nebo angličtina by neměly nikdy svojí velikostí přesahovat český nápis. Měly by být až za ním nebo pod ním,“ vysvětluje svou představu karlovarský primátor Werner Hauptmann. 

Zástupce Rusů v Karlových Varech si nemyslí, že se budou podnikatelé proti novému nařízení nějak bouřit. To, že používají cizí nápisy, ale chápe. „Jde o reklamní záležitost. A také je to otázka peněz, jde o to, přilákat zákazníky,“ vysvětluje Alexej Ružejnikov z Výboru pro národnostní menšiny. 

Zatímco například na Slovensku problém nápisů na obchodech řeší přímo zákon, u nás nic podobného není. A to může snahy Karlových Varů překazit. „Zákon o ochraně spotřebitele, živnostenský zákon ani obchodní zákoník neobsahují ustanovení, podle kterého je povinností upřednostňovat češtinu,“ upozorňuje advokát Martin Tocik. 

Magistrát se přesto pokouší změnit tzv. lázeňský statut. Zastaralé nařízení vlády by po změně mohlo městu dovolit zavést přísnější podmínky pro podnikání v lázeňském centru. „K tomu je předčasné se vyjádřit. Jakmile město Karlovy Vary ten návrh dokončí, tak půjde do připomínkového řízení,“ uvádí mluvčí ministerstva zdravotnictví Vladimír Sršeň.   

Pokud vláda návrh karlovarských politiků podpoří, nový lázeňský statut by mohl platit už od poloviny příštího roku.