S kalamitou pomohla v Orlických horách Evropská unie

Orlické Záhoří – Lesníci v Orlických horách stále ještě odstraňují následky sněhové kalamity z poloviny října, která tehdy zkomplikovala život v mnoha místech regionu. Polámanými stromy jsou stále ještě zablokované některé cesty, které jsou hlavními trasami pro běžkaře. Jejich správci ovšem slibují, že pokud do hor zima naplno nevtrhne během několika hodin, veškeré lyžařské cesty budou pro sezónu sjízdné.

Hřeben Orlických hor nad Orlickým Záhořím na Rychnovsku je pro běžkaře jedno z nejvyhledávanějších míst. Pracovníci obecních technických služeb využívají příznivého počasí a z cest odstraňují poslední zátarasy, které po sobě zanechala říjnová sněhová kalamita. Cestu zároveň rozšiřují, aby se po ní dalo projíždět rolbou na tvorbu stop. „Ještě že jsme v loňském roce dostali peníze z Evropské unie na údržbu běžeckých tras, díky tomu je můžeme upravit a vyčistit. Jinak by se na to investice těžko sháněly,“ prohlásil starosta Orlického Záhoří Vojtěch Špinler (nestr.).

Starosta Záhoří odhaduje, že náklady na vyčištění běžeckých tratí vzrostly kvůli říjnové kalamitě minimálně dvojnásobně. Dělníci museli pročistit až 120 kilometrů lesních cest, což jsou tři čtvrtiny z celkové délky běžeckých tratí. „Myslím, že za dva nebo tři dny máme hotovo. Počasí snad vydrží,“ dodal Vojtěch Špinler. Pracovník technických služeb Tadeáš Bursík doplnil: „Letos to jde perfektně, loni to bylo horší.“

Následky říjnové kalamity jsou v Orlických horách nejviditelnější v místech, kde rostou listnaté stromy. Ty sníh poškodil nejvíc. Správci Kolowratských lesů zatím polomy zpracovali přibližně z devadesáti procent. „Jelikož se jednalo o mladé porosty, budou následky kalamity zahrnuty v našich budoucích pěstebních opatřeních. Uvidíme v příštích letech,“ uvedl Libor Krček ze Správy Kolowratských lesů. Návštěvníků hor by se to však dotknout nemělo.

/*json*/{"map":{"lat":50.267926,"lng":16.480369,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.267926,"lng":16.480369,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/