Navrhovaný územní plán Prahy je podle městských částí nezákonný

Praha – Stále diskutovaný nový pražský územní plán odporuje podle starostů některých městských částí a několika občanských sdružení zákonům. Vadí jim například hluková mapa metropole i trasa pražského obchvatu. Město ale s jejich námitkami nesouhlasí. Územní plán mohou Pražané připomínkovat do 9. prosince. Zastupitelé budou o jeho konceptu hlasovat pravděpodobně v květnu příštího roku.

Proti výstavbě pražského okruhu se už léta bouří především obyvatelé na severozápadě Prahy. Lidé ze Suchdola dokonce územní plán napadli u soudu a uspěli. Nový návrh už sice s jejich výtkami počítá, ale trasa obchvatu je stále stejná. Některým lidem tak povede tunel jen 15 metrů od domu. K obyvatelům Suchdola se nyní přidávají i další městské části. „Pokud by se měl do budoucna podíl dopravy podle územního plánu zvýšit o tisíc aut, tak pro Dolní Chabry je to skutečně likvidační,“ domnívá se starostka této městské části Jaroslava Plevová (nez.).

Podle některých občanských sdružení i starostů je připravovaná podoba územního plánu v rozporu se zákonem. „Nebyla provedena podle zákona o posuzování vlivu koncepce na životní prostředí a na lidské zdraví,“ tvrdí starosta Prahy-Suchdol Petr Hejl (nez.). Problematickou část návrhu tvoří i hluková mapa. „Město v podstatě jedním rozhodnutím vyhlásí hlukové ochranné pásmo a tím znehodnotí majetek, protože lidé nemohou stavět,“ řekla ČT zastupitelka hlavního města Prahy Zuzana Drhová (SZ).

Město tvrdí, že postupuje podle platných zákonů. Připomínky a výtky Pražanů prý naopak vítá. Podle mluvčího pražského magistrátu Jiřího Wolfa navíc musí všechny námitky řešit Rada i Zastupitelstvo hlavního města Prahy.