Jirásek před Tančícím domem je „zadarmo“ opraven

Praha – Z dalšího významného pražského pomníku zmizela reklamní plachta. Po dvou letech tak skončilo restaurování sochy Aloise Jiráska na náměstí před Tančícím domem. Stejně jako opravy jiných památek i tuto financovala soukromá společnost. Lešení posloužilo jako reklamní plocha.

Pomník Aloise Jiráska za necelé půl století, co na nábřeží stojí, značně poškodil smog a prach z dopravy. Oprava soklu i plastiky byla nutná, jak podotkl restaurátor Antonín Kašpar. Jiráskův pomník je v pořadí už sedmou památkou, jejíž opravu zaplatila reklama na lešení.

Magistrát takto šetří peníze z městského rozpočtu, v tomto případě 2 miliony 400 tisíc korun. Restaurátoři ale přiznávají, že reklamní plachty památky většinou halí podstatně déle než jen po dobu restaurování. Sochař Jan Kačer však naznačil, že jde nejspíš o jediný způsob, jak si na svou opravu může socha vydělat sama.

„Pravidla, která by určila, kolik procent může zabírat reklamní plocha, zatím neexistují,“ sdělil ředitel odboru památkové péče pražského magistrátu Jan Kněžíček. Ze zbylých peněz z reklamy, která visela na pomníku Aloise Jiráska, se teď bude financovat také daleko náročnější a nákladnější oprava pomníku Františka Palackého.

Antonín Kašpar upřesnil, že socha Palackého byla za války rozebrána, poté se postavila znovu, montáž však nebyla provedena správně. Sousoší na Palackého náměstí se začne opravovat na jaře a zakryté bude minimálně čtyři roky.

Socha Aloise Jiráska
Socha Aloise Jiráska