Prasklé potrubí vyplavilo historické centrum Litoměřic

Litoměřice - Prasklé vodovodní potrubí zaplavilo v historickém centru Litoměřic několik sklepů. Voda strhla i část sklepní klenby a následně popadaly i kusy zdiva. V některých domech je až deset metrů vody a jedna z restaurací musela být uzavřena. Několik stovek kubíků vody se rozlilo do sklepů domů v Dominikánské ulici. Na místě je už několik hodin kontrolují a postupně z nich odčerpávají vodu dobrovolní hasiči.

Situace v Litoměřicích by v tuto dobu měla být pod kontrolou, podle starosty Ladislava Chlupáče má už více než polovina domů vodu ze sklepů odčerpanou. Hasiči ale stále provádějí průzkum a vyhodnocují rizika. Největší problém voda způsobila ve sklepě domu, ve kterém sídlí jedna z restaurací. Podle majitele je v něm tak sto kubíků vody.

Únik vody způsobily dvě díry v ocelovém potrubí. Podle mluvčí společnosti Severočeské vodovody a kanalizace Ivety Kardianové je už vadný úsek vyměněný. Škody, které vznikly zatopením přilehlých sklepů, zatím ještě nikdo nevyčíslil, ale „budeme je řešit jako pojistné události,“ uvedla Kardianová.

Na postižená místa dorazili i odborníci ze stavebního úřadu a statik. Ten potvrdil, že voda narušila statiku domu s restaurací, strhla tu sklepní klenbu a část zdiva. Podnik je tak dočasně uzavřený. „Může docházet k poruchám, k přetvoření části konstrukcí, celkově ten dům asi spadnout nemůže,“ řekl Jan Nejtek ze stavebního úřadu. Hasiči budou škody způsobené havárií potrubí odstraňovat ještě minimálně dva dny.

/*json*/{"map":{"lat":50.534415,"lng":14.135693,"zoom":16,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.534415,"lng":14.135693,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/