Kontroverzní úřednice v Karlových Varech bude šéfovat odboru urbanismu

Karlovy Vary – Kontroverzní úřednice Ivana Doubová povede od ledna strategický městský odbor rozvoje a urbanismu. Dlouholetou vedoucí stavebního úřadu přitom opozice v zastupitelstvu obviňuje z řady nekompetentních rozhodnutí. Doubová uspěla ve výběrovém řízení, kterého se zúčastnil ještě jeden zájemce, doplnil náměstek primátora Petr Keřka (ODS). Podle něj je Doubová odbornice na svém místě, což v uplynulých letech už několikrát prokázala. Právě to jí zaručilo úspěch ve výběrovém řízení.

Opoziční zastupitel Petr Kulhánek (Karlovarská občanská alternativa) ovšem rozhodnutí radních považuje za jedno z nejabsurdnějších, která byla učiněna v poslední době, Doubová totiž bude mít v nové funkci ještě větší vliv na architektonickou podobu města: „Možná bych to bral jako vtip v některém satirickém pořadu. Ale jak se zdá, je to fakt. Určitě budeme požadovat, aby se tím zastupitelstvo zabývalo. Otázkou je, jestli to bude něco platné. Několikrát jsme na sporná rozhodnutí Doubové upozorňovali, ale vždy marně,“ dodal Kulhánek. „V karlovarských souvislostech je to skandální a alarmující, protože zde se v podstatě budou zhodnocovat všechny ty rozjeté zrůdnosti stavebního úřadu, nebo politiků města,“ přidává se s kritikou opoziční zastupitel Jiří Kotek (Alternativa).

Opozice v zastupitelstvu letos obvinila vedoucí stavebního úřadu například z toho, že postupuje v rozporu s územním plánem. Podle opozice neoznámila vlastnictví zemědělských parcel, které se v územním plánu posléze změnily na lukrativní stavební plochy. Úřednice vydělala miliony korun na změně územního plánu, jíž sama navrhla. Radní si ovšem nechali vypracovat několik právních analýz a shodli se na tom, že Doubová nechybovala. „Není žádný důvod pochybovat o jejích schopnostech,“ uvedl Keřka. Opozice také viní Doubovou z toho, že jako vedoucí stavebního úřadu nezasáhla proti stavbě dřevěné vesnice podnikatele Stěpanova.

Sama Doubová ke svému jmenování vydala prohlášení, v němž mimo jiné stojí, že ji neustálá kritika stavebního úřadu trápila. I proto se rozhodla do výběrového řízení přihlásit. Uvádí také, že za výhodu považuje své dosavadní působení v oblasti státní správy a samosprávy. Doufá, že se jí podaří naplnit zásadní funkci odboru rozvoje a urbanistiky, a pomůže připravit dokumenty zajišťující dlouhodobý rozvoj Karlových Varů.

Jako vedoucí stavebního úřadu prý musela rozhodovat přesně podle zákonů. „Stavební úřad je úřad, který schraňuje stanoviska. Jestliže má všechna stanoviska kladná, a je to v souladu s územním plánem, nemůže stavbu nepovolit. Proto je třeba, aby se na některá území udělaly regulace nebo podrobnější limity,“ vysvětluje Doubová. V nové funkci bude prý moci město od nechtěných staveb lépe ochránit.

Kolonáda v Karlových Varech
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24