K nádobám na použité sklo a papír přibudou i kontejnery na žárovky

Karlovy Vary - Karlovarský kraj patří mezi nejhorší v ekologické likvidaci použitých zářivek a úsporných žárovek. Hlavně ty z domácností většinou končí v komunálním odpadu nebo ve volné přírodě. To je ale nebezpečné, protože zářivky obsahují malé množství rtuti. Města v kraji teď proto přizvala ke spolupráci specializovanou firmu, která chce do konce roku po celém Česku rozmístit 300 nových sběrných boxů právě na použité žárovky, v příštích letech by pak toto číslo mohlo vzrůst až na několik tisíc.

Nezisková společnost Ekolamp si nechala vypracovat průzkum, ve kterém se skoro 40 procent domácností přiznalo k tomu, že odhodilo použitou zářivku do komunálního odpadu. V horším případě lidé staré zářivky odhazují do přírody, a tím zakládají černé skládky. „Na základě výsledků letošního výzkumu jsme vyvinuli nový typ menší sběrné nádoby, která se velmi dobře hodí do interiérů místních úřadů, obchodů s elektrospotřebiči a supermarketů,“ uvedl jednatel společnosti Ekolamp Alexandr Hanousek. 

Lidé sice mohou použitá svítidla vracet u prodejců, při mobilních svozech nebo ve sběrných dvorech, 75 % dotázaných ale v průzkumu uvedlo, že se jim chodit do sběrného dvora nechce. 

Drobnou elektroniku třídí systém Asekol

Podobně se snaží domácnostem zjednodušit likvidaci starých elektrospotřebičů také kolektivní systém Asekol, který se stará o sběr použité výpočetní, telekomunikační a kancelářské techniky, spotřební elektroniky, hraček a vybavení pro volný čas a sport. Asekol dosud rozmístil 4 178 nádob na drobná vysloužilá elektrozařízení.    

„Je prokázáno, že lidé třídí tím spíše, čím blíže mají sběrné místo. U drobných elektrozařízení to platí dvojnásob. Podle reprezentativního průzkumu, který jsme si nechali loni vypracovat, končí v popelnici například polovina vyhozených elektrických hraček,“ podotkla Hana Ansorgová ze společnosti Asekol.

Kontajnery na smíšený odpad
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24