ČD v Táboře vyženou bezdomovce z nádražních prostor

Tábor – Lidé bez domova se s klesajícími teplotami stěhují do haly vlakového nádraží. Popíjejí tu levné alkoholické nápoje a obtěžují kolemjdoucí. Radnice ani městská policie nenacházejí prostředky, jak se s těmito lidmi vypořádat. České dráhy proto chtějí už v prosinci najmout bezpečnostní agentury, které by v čekárnách zajistily nepřetržitý dohled. Tábor tak bude jedním z dvou set českých měst, jehož vlakové nádraží bude hlídat bezpečnostní agentura.

Policejní příslušníci kontrolují objekt pravidelně. Podle jejich mínění jsou ale pokuty zbytečné a zatknout je nelze, protože nepáchají žádný trestný čin. „Běžnému člověku můžete uložit blokovou pokutu, tomuto člověku nemůžete prakticky nic,“ okomentoval situaci pro ČT velitel městské policie Petr Svoboda.

Také odbor sociálních věcí je v případě bezdomovců krátký. Pracovat totiž může až ve chvíli, kdy člověk bez domova sám projeví zájem. Vlakové nádraží přitom může vyměnit za městskou noclehárnu. Vedoucí sociálního odboru Alice Švehlová ale vidí problém v tom, že nemají zájem, takže možnosti sociálních pracovníků jsou omezené.

S řešením problému přišly tedy samy České dráhy, hodlají najmout bezpečnostní agentury, které budou nejen v Táboře objekty nepřetržitě hlídat. Na kolik projekt přijde, prozatím tají. „V tuhle chvíli se dokončuje výběrové řízení na agentury, které by měly v průběhu prosince ve vybraných stanicích působit,“ uvedla mluvčí ČD Radka Pistoriusová.

/*json*/{"map":{"lat":49.4141352597,"lng":14.6767526865,"zoom":18,"mapTypeId":"satellite"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Policie kontroluje bezdomovce
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24