Podnikatele ohrožuje rekonstrukce pěších zón

Karlovy Vary – Město Karlovy Vary zahájilo rozsáhlou rekonstrukci pěších zón a vzápětí za to sklidilo zdrcující kritiku místních podnikatelů. Ti se totiž obávají velkých ztrát v řádech milionů eur, někteří v této souvislosti dokonce hovoří o krachu. Obávají se toho, že rekonstrukce potrvá příliš dlouho a v důsledku toho odradí turisty od návštěvy města, potažmo jejich podniků.

Petr Gloček, podnikatel z centra lázní, zaplatí za měsíční pronájem dvou domů na nejdražší karlovarské adrese více než milion a půl. S majiteli domů má smlouvu na pět let. Zavřít hotel a obchody na rok kvůli rekonstrukci pěší zóny pro něj bude znamenat katastrofu. „Ti lidi sem na tu dobu přestanou jezdit, protože cestovní kanceláře Karlovy Vary nebudou doporučovat,“ předpovídá Petr Gloček. „Město by to mělo udělat maximálně za šest měsíců.  Na jejich místě bych pracovala od rána do večera, sehnala bych hodně lidí, aby to udělali rychle,“ přidává svůj názor prodavačka Larisa Vradij. 

Město se brání. Rekonstruované úseky leží mezi kolonádami, tedy v místě nejvyšší lázeňské ochrany. Stavaři proto musejí postupovat velmi opatrně, aby neporušili vřídlovcovou desku, pod kterou proudí léčivé prameny. „Samozřejmě vždycky je neštěstím vznik nějakého divokého vývěru, který ubírá sílu blízkému prameni,“ vysvětluje ředitel Správy přírodních léčivých zdrojů a kolonád Karlovy Vary Milan Trnka. 

Rozzlobení obchodníci říkají, že se o záměru města dozvěděli na poslední chvíli. Zástupci magistrátu ale tvrdí, že o rozsáhlé rekonstrukci informovali s dostatečným předstihem. „My prostě nemůžeme tu komunikaci odnést někam jinam, tam jí opravit a pak jí vrátit na své místo. To prostě nejde,“ upozorňuje náměstek karlovarského primátora Petr Keřka.   

Město slibuje, že práce rozdělí na etapy a zachová alespoň omezený přístup k obchodům. To ale podnikatelům nestačí. Protože neuspěli s peticí, tak začali jednat s právníky. Podle harmonogramu prací totiž stavební firmy rekonstrukci pěší zóny dokončí až v roce 2011.