Unikající oleje ohrožovaly pitnou vodu

Liberec - Česká inspekce životního prostředí hrozí vysokými pokutami firmě na přepracování olejů ze Stráže pod Ralskem. Místo drahého zpracování totiž oleje vypouštěla přímo do přírody a nejspíš i znečistila pitnou vodu. Celý případ šetřila policie a konkrétního viníka nenašla, a proto musela případ odložit.

Z odpadních olejů měl ve Stráži pod Ralskem vznikat znovu využitelný produkt. Místo toho ale tekly oleje do křoví sto metrů dlouhou hadicí, kterou inspektoři našli náhodou, když kontrolovali, jestli firma plní všechny povinnosti. „Čerpadlo bylo záměrně zapuštěno do jímky a odtud byly oleje záměrně odčerpávány do volné přírody,“ potvrzuje vedoucí oddělení České inspekce životního prostředí v Liberci Karel Mařík. „Tento případ patří mezi nejzávažnější pochybení za posledních několik let,“ potvrzuje závažnost celého případu ředitelka ČIŽP v Liberci Hana Kolářová.  

Ropné látky pravděpodobně pronikly i do spodní vody. Kolik jich vyteklo, inspektoři netuší. „Voda v těchto místech je asi v patnáctimetrové hloubce a povrch nad ní je tvořen propustnými pískovci,“ informuje vedoucí liberecké kanceláře ČIŽP Karel Mařík.

Inspekce udělila firmě pokuty: Jednu v řádu statisíců korun, druhou ještě vyšší. Případem se zabývala také policie. Vyšetřování ale odložila, protože nezjistila pachatele. „K poškození životního prostředí došlo, ale nepodařilo se zjistit konkrétní osobu, která je za tento stav zodpovědná,“ přiznává mluvčí Policie ČR v České Lípě Ivana Baláková.  

Linku na přepracování olejů provozuje podle Krajského úřadu Libereckého kraje firma Reoil. V otevřeném areálu firmy nebyl nikoho k zastižení a její kontaktní telefon nefunguje. Firma se proti pokutám uloženým Českou inspekcí životního prostředí odvolala. Případem se tak bude zabývat ministerstvo životního prostředí.

/*json*/{"map":{"lat":50.702145,"lng":14.803779,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.702145,"lng":14.803779,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/