V Chebu se sešli mladí znalci historie

Cheb – V Chebu soutěžili gymnazisté z celé České republiky ve znalostech dějepisu. Přijelo na ni 180 studentů ze 60 škol. V letošním ročníku se soutěžilo na téma Zrod českého stavovského státu od nástupu Jiřího z Poděbrad na trůn až po bitvu u Moháče. Do soutěže se zapojila i řada známých osobností, byl to například herec Ondřej Vetchý nebo chirurg profesor Pavel Pafko. Záštitu nad olympiádou převzali český i slovenský premiér, předseda PS PČR, hejtman Karlovarského kraje, Nejvyšší státní zástupkyně ČR a Asociace krajů České republiky.

Soutěžila tříčlenná družstva, některé otázky jim položily osobnosti české kultury, sportu a vědy z velkoplošné obrazovky. První místo vybojovalo družstvo z gymnázia v Litoměřicích. „Příprava byla velmi dlouhá, musely jsme se učit hodně do hloubky,“ uvedla reprezentantka Gymnázia Litoměřice Petra Kuřeová. Denisa Brdlíková dodala: „Občas nám pomohlo štěstí nebo náhoda.“ Další z vítězného družstva Marie Nunhardtová doplnila: „Někdy člověk zazmatkuje, přestože to ví.“ Profesor historie Petr Čornej z UK Praha podotkl: „Je zde skutečně elita studentů a navíc to jsou studenti se specifickým zájmem o určitý předmět. Ale vyvozovat z toho závěr o celkové úrovni českých gymnázií se neodvážím.“

Bojovalo se o prestiž, ale také o zajímavé ceny. Například ještě za čtvrté místo brali všichni v družstvu digitální fotoaparát. Vítězové přivezou pro svou školu dataprojektor, každý z družstva si odveze notebook a zájezd do Itálie. Každý účastník dostal knihy o historii za tři tisíce korun. „Podařilo se nám sehnat přes milion korun sponzorských darů a asi 300 tisíc materiálních darů,“ prohlásil manažer soutěže a učitel dějepisu na Gymnáziu Cheb Miroslav Stulák.

Soutěž měla letos už 18. ročník. Podobně sponzorsky je zajištěna každoročně, což se v chebském regionu pokládá za mimořádný manažerský výkon.

/*json*/{"map":{"lat":50.077787,"lng":12.375782,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.077787,"lng":12.375782,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
V Chebu soutěžili gymnazisté z celé České republiky ve znalostech dějepisu.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24