Polovina ostravských bezdomovců trpí boreliózou

Ostrava – Ostravští bezdomovci mají vážné zdravotní problémy. Prvotní výsledky testů ostravské záchranné služby ukazují, že až polovina z nich trpí boreliózou, kterou přenášejí klíšťata. Zdravotníci to zjistili při odběrech krve, které se mezi sociálně vyloučenými lidmi konaly v České republice vůbec poprvé.

V uplynulých čtyřech dnech zdravotníci ostravské městské záchranné služby odebírali krev klientům Azylového domu Armády spásy v Mariánských Horách. Terénní pracovník Armády spásy Ostrava Jan Vincenc informoval, že ve městě je evidováno zhruba 300 bezdomovců.

Výsledky prvních testů dávají ostravským odborníkům plně za pravdu. Ze 42 odebraných krevních vzorků je dvacet pozitivních na boreliózu. Ta sice nezabíjí a je přenosná jen z matky na dítě, ale přesto ji nelze podceňovat.

Léčení bezdomovců s boreliózou, jejichž nemoc odhalily testy, zajistí ostravská městská záchranná služba. Primář MSZ Ostrava Tomáš Nykel říká, že pokud se borelióza neléčí včas, může zasáhnout celý organismus.

Vrchní sestra MZS Ostrava Mirka Kalusová dodala, že léčení budou brát antibiotika, vážnější případy se pak budou muset přeléčit na infekčním oddělení. Léčení bezdomovců postižených boreliózou začne v Ostravě v průběhu příštího týdne.