V Hradci se soupeří o tradici adventních trhů

Hradec Králové - V neděli začíná advent, čas předvánočního rozjímání. Navzdory tomu se dva pořadatelé adventních trhů, které právě dnes začaly v Hradci Králové, dostali do sporu. Muzeum se cítí poškozené a hovoří o tom, že konkurence se na dvacetileté tradici jeho trhů přiživuje. Firma Bohemia Touristik ale na svojí akci nevidí nic špatného.

Když dva dělají totéž, nemusí to být totéž, říká staré české přísloví. V praxi se naplňuje při pořádání adventních trhů v Hradci Králové. Jejich organizace se ujaly dvě firmy. Obě nabízejí vánoční ozdoby, adventní věnce, umělecké výrobky. Muzeum pořádá trhy po dvacáté, konkurenční Bohemia Touristik letos poprvé. V muzeu s podobnými oslavami adventu začali jako první v Česku, pár dnů po listopadu roku 1989, a proto se zlobí. „Mnohem víc mě mrzí to, že pořadatel té druhé akce ještě dnes, tedy v den konání, propaguje tu akci jako tradiční adventní trh. To pro mě nese znaky určité klamavé reklamy. To považuji za nefér,“ říká ředitel Muzea východních Čech Zdeněk Zahradník. „Vánoce jsou samy o sobě tradicí, advent je tradicí a nikde jsme nereklamovali, že je to tradiční muzejní trh,“ hájí se Renáta Vasilivová z konkurenční firmy Bohemia Touristik.  

Muzeum pozvalo návštěvníky do své Kotěrovy budovy na břehu Labe, Bohemia Touristik zase do areálu Nové Adalbertinum. Ta patří hradeckému biskupství a firma si ji na patnáct let pronajala. Muzeum tam dříve trhy pořádalo, ale odešlo. „Já bych neřekl, že tu akci druhý pořadatel ukradl. Myslím si však, že parazituje na tradici, která zde byla za těch dvacet let vybudována,“ vysvětluje své rozhořčení Zdeněk Zahradník. „Na čem parazitujeme? Na Vánocích? To snad nemůže nikdo,“ tvrdí Renáta Vasilivová. 

Podle hradeckého advokáta Tomáše Skoumala by zřejmě ani jeden z pořadatelů s případnou žádostí o právní ochranu názvu adventních trhů neuspěl. Sám návštěvník rozhodne, které akci dá přednost.