V Praze začíná doba adventní

Praha – Hlavní město Praha se připravuje na adventní svátky a v centru proto finišují přípravy na tradiční trhy. Ty začínají už tento víkend. Hudební produkce, divadelní představení nebo staročeské lahůdky budou na svátečně naladěné lidi čekat jak na Staroměstském, tak i na Václavském náměstí.

Pódium, stánky a slavnostní výzdoba se v historickém centru Prahy chystají už čtyři dny. Zítra musí být všechno na svém místě. Pracovat se proto bude někde i v noci. „Pro nás to znamená stavění a čištění stánků, také se musíme připravit na prodej, takže máme před sebou ještě celou noc práce,“ říká prodejce kaštanů Roman Richtera. „Už jsme navezli zboží, přimontovali jsme pulty, lepíme cenovky, připravujeme se na zítra,“ dodává perníkářka Olga Rumlová. 

V srdci Prahy vyroste na sto šedesát dřevěných domků a stánků. Nabízet budou tradiční lidové výrobky i vánoční lahůdky z různých koutů Evropy. „Letos jsme kladli větší důraz na výběr stánků, abychom zajistili větší variabilitu. Obmění se i nabízený sortiment,“ slibuje obchodní ředitel pořadatelské firmy Petr Benátčan. 

Trhy rovněž doprovodí vystoupení českých i zahraničních hudebních souborů nebo divadelní představení. „O adventu dostaly prostor převážně folklórní soubory jak hudební, tak taneční, příležitost také dostaly kapely, které hrají renesanční hudbu, samozřejmě všechno bude v tradičním duchu,“ naznačuje manažer programu vánočních trhů Henri Morstyn. 

Vánoční trhy před Staroměstskou radnicí potrvají až do 3. ledna. Na Václavském náměstí pak skončí o týden později, v neděli 10. ledna.