Nemocnice v Žatci je bez peněz

Žatec – Ekonomická krize vážně ohrožuje fungování nemocnice v Žatci na severu Čech, město uvažuje, že by ji pronajalo, nebo dokonce prodalo. V současné době je téměř jisté, že v příštím roce už na její provoz nebudou peníze. S krokem radnice však nesouhlasí vedení nemocnice, Svaz pacientů České republiky ani řada místních. Mají obavy, že v soukromých rukou klesne kvalita služeb nebo dojde k výraznému zdražení nebo omezení péče. Přestože starosta ujišťuje, že lidé strach mít nemusí, uvažují o protestní akci.

Nemoci, jako jsou milionové dluhy, nedostatek lékařů a problémy se zdravotními pojišťovnami, trápily v minulosti žateckou nemocnici a zcela vyléčená není ani dnes. V městské kase se pro ni na příští rok nenajdou žádné peníze, tvrdí lidé ze žatecké radnice, a proto přemýšlejí o tom, že se jí vzdají. „Je ztrátová přes milion měsíčně,“ potvrdil starosta Žatce Erich Knoblauch (Starostové a nezávislí).

Záměr pronajmout nebo prodat nemocnici vyvolal ostré reakce v řadách lékařů i obyvatel. „V současnosti je zařízení na nejvyšší úrovni, na jaké kdy byla, protože jsme otevřeli nové obory,“ prohlásil ředitel Nemocnice Žatec Zdeněk Bergl a prezident Svazu pacientů České republiky Luboš Olejár doplnil: „Zavřou oddělení, která podle nich nejsou lukrativní.“ Obyvatelé Žatce zatím nevědí, co jim opatření přinese: „Stává se to jinde, proč by se to nemohlo stát tady. Když ale město má na jiné věci, určitě by mohlo mít i na to, aby si udrželo nemocnici. Snad to bude fungovat alespoň v soukromých rukách.“

Starosta se za nemocnici i v soukromých rukou zaručuje a říká, že se o ni lidé bát nemusí. Zároveň slibuje, že prodej je až posledním možným krokem. Peníze, které do nemocnice vkládá, chce město použít třeba na opravy silnic. „Je například potřeba finanční intervence do opravy škol a jiných sociálních zařízení,“ dodal starosta Knoblauch. S touto odpovědí se ale svaz pacientů nespokojil, uvažuje dokonce o protestní akci proti radnici. „Sotva naše organizace pomohla vyjednat porodnicko-gynekologickému oddělení smlouvu s VZP, rozhodl se to zřizovatel najednou prodat?“ diví se prezident svazu pacientů Olejár.

O osudu nemocnice se má rozhodnout nejpozději do půl roku.

/*json*/{"map":{"lat":50.317379,"lng":13.53785,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.317379,"lng":13.53785,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Nemocnice v Žatci
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24