Celníci obsadili jihočeské tržnice. Obce se zlobí

Strážný (Prachaticko) - Celníci obsadili některé tržnice v šumavském pohraničí. Ve Strážném odhalili padělané zboží za pět milionů korun. Před svátky teď plánují mimořádná opatření. Tržnici budou až do Vánoc denně hlídat. Přítomnost celníků podle místních paralyzuje život v obci. Tradiční návštěvníci z Německa Strážné míjejí a míří do vnitrozemí.

„Se souhlasem státního zástupce jsme zkontrolovali několik desítek předem vytipovaných prodejních míst a stánků,“ informuje Vladimír Pešek, mluvčí Celního ředitelství České Budějovice.

Od začátku roku jihočeští celníci zajistili na tržnicích padělky rozmanitých druhů zboží za 70 milionů korun. Celníci ovšem chtějí zabránit prodeji falzifikátů dlouhodobě, proto nyní na tržnici hlídají stále. Tržnice se z toho důvodu vylidnila a především němečtí zákazníci se Strážnému vyhýbají.

To se nelíbí radnici ani místním podnikatelům. Razie celníků ochromila život v obci, říká starosta Jaroslav Půbal. Podle dostupných informací ale celníci tržnice neopustí až do vánočních svátků.