Opilý Američan poničil sochu na Karlově mostě. Chtěl suvenýr

Praha - Podnapilý Američan ukradl v noci ze sousoší na Karlově mostě šavli. Zachytily ho při tom policejní kamery a strážníci ho dopadli. Hodnota repliky ale zřejmě nepřesáhne 5000 korun, Američan tak bude trestán jen za přestupek. Šavle přitom letos byla ukradena už podruhé, nová replika tu nevydržela ani týden. Podle videozáznamu z bezpečnostních kamer přišel ve tři hodiny ráno Američan od Starého Města. Když si všiml výrazné zelené šavle u pasu Turka na barokním sousoší sv. Jana z Mathy, sáhl po ní a ulomil ji. Poté šavli schoval pod vestu a odešel z místa.

„Muže policisté dostihli na Malostranském náměstí a zjistili, že je občanem USA. Ten nepopíral, že to udělal. Řekl, že se mu most hodně líbil a tak by chtěl něco na památku,“ uvedla Jana Přikrylová, mluvčí Městské policie Praha.

„Je to znesvěcení úžasné kulturní památky, která není jenom Pražanů, ani jenom Čechů, protože je to světová památka,“ zlobí se Jan Kněžínek, ředitel magistrátního odboru památkové péče.

Replika šavle stála zatím 2000 korun, a to pouze za zálohu, kterou dostal restaurátor. Ten má nyní spočítat, jakou částku bude za výrobu repliky požadovat. „Jsem připraven dát restaurátorovi do deseti tisíc. Jistě to bude zhruba cena nad pět tisíc,“ informuje Roman Kotrč ze Sdružení výtvarníků Karlova mostu.

„Jsme nakloněni, aby se zpět vrátila plechová šavle“

Před dvěma lety ukradla skupina tří vandalů korunu a žezlo. Šavle jen letos zmizela už podruhé, restaurátoři tak chystají třetí repliku. „Jsme přikloněni k tomu, aby se zpět vrátila podoba plechová, která půjde mnohem hůře odtrhnout, a zároveň ji napatinujeme tak, aby to tolik nesvítilo,“ říká dále Kotrč. Vandalové řádili na mostě také v lednu roku 2007, když ze sousoší sv. Kříže neznámý pachatel ukradl hebrejský nápis z konce 17. století.