Nová křižovatka přinesla Hradci komplikace

Hradec Králové – Páteční otevření jedné z největších křižovatek v Česku u Opatovic nad Labem způsobilo komplikace v Hradci Králové a okolních obcích. Dlouho očekávaná křižovatka by měla zrychlit cestování z Hradce do Pardubic, auta přijíždějící právě od Opatovic však mnohem víc zatížila silnice na jihu města a vnitřní hradecký okruh. Hradec se hodlá bránit – přestože některé silnice město nechalo upravit, zároveň nainstalovalo značky, které přinášejí některá omezení.

Jedna z největších křižovatek v ČR, třípatrový spletenec silnic u Opatovic, zamíchala dopravou na Hradecku, zvýšený počet vozidel zasáhl jih města. Řidiče jedoucí do Brna a na Moravu směrují navigace nejkratší cestou na úzký most přes Labe a dál na Vysokou nad Labem po silnicích, které na takovou zátěž nejsou připravené. „Obáváme se toho, znamená to pro nás velkou dopravní zátěž. Řidiči musejí zvážit, že tato nejkratší trasa vede po nejhorších komunikacích. Jsou to silnice třetí třídy s nezpevněnou krajnicí a šířkou pět metrů,“ uvedl starosta Vysoké nad Labem Jiří Horák (nestr.).

Hradec Králové se ale takovému stavu brání, město sice rozšířilo některé silnice, současně však instalovalo značky, které omezují těžší vozidla. „Chceme zabránit tomu, aby kamiony směrem od Opatovic přijížděly do Hradce přes Vysokou nad Labem nebo na Moravské Předměstí, kde komunikace nejsou schopné unést takový nápor,“ prohlásil mluvčí Magistrátu města Hradec Králové Václav Svoboda.

Zatím se v Hradci tvořily kolony, policisté připravují podrobnou analýzu změn v dopravě po otevření opatovické křižovatky. Počkají s ní však až na běžné dny po Vánocích. „Čeká nás přeprogramování světelné signalizace. Tedy směry, časy a další náležitosti,“ vysvětlil mluvčí Policie ČR Hradec Králové Lubomír Šitina.

I když otevření nové křižovatky u Opatovic očekávaný dopravní kolaps v Hradci nezpůsobilo, přece jen problémy k řešení odborníkům a policistům přineslo.

/*json*/{"map":{"lat":50.209426,"lng":15.832626,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.209426,"lng":15.832626,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Model tříúrovňové křižovatky u Opatovic
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24