Liberec bude mít v centru tržiště

Liberec – Soukenné náměstí v dolním centru Liberce čeká velká proměna, v příštím roce tam vyroste tržnice a hlavně velký park. Revitalizace přijde na dvanáct milionů korun. S projektem souhlasí výjimečně i liberecká opozice, která už dlouhodobě upozorňuje na to, že centrum města je příliš zastavěné. Úprava náměstí městu přinese rozšíření odpočinkové a pěší zóny, které budou navazovat na budoucí velké obchodní centrum Forum. Zvětší se plocha zeleně a celkově by měl prostor působit atraktivnějším dojmem.

Libereckou pěší zónou a na ni navazujícím náměstím projde denně 100 tisíc lidí. I tak ale prostor potřebuje oživit tak, aby se lidé zdrželi a utratili tu peníze. Radnice proto připravuje revitalizaci za 12 milionů korun. „Předpokládáme, že tady bude daleko víc lidí. Chceme rozšířit předzahrádky, mohou vznikat nové restaurace,“ uvedl tvůrce projektu architekt Radim Kousal.

Na náměstí se vrátí trhovci, kteří budou mít k dispozici dvě řady stánků. Hlavní změnou však bude výstavba parku. Čtyři vzrostlé smrky, které náměstí vévodí v současné době, nahradí dvacítka menších stromů, keře a květiny typické pro Liberec a okolní Jizerské hory. „Zeleň, která je tu dnes, je v podstatě nefunkční, nelze do ní nějak vstoupit a k rekreaci vlastně neslouží,“ doplnil primátor Liberce Jiří Kittner (ODS). Architekt Kousal dodal: „Náměstí bude vybavené mobiliářem a lavičkami, kde by se mohlo třeba k odpočinku posadit 80 lidí.“

Dosavadní změny na Soukenném náměstí byly spíš terčem kritiky, výstavbě moderního nákupního centra musel ustoupit obchodní dům Ještěd architekta Karla Hubáčka. S plánovanou revitalizací ale souhlasí i dřívější kritici. „Určitě je to krok dobrým směrem, že radnice chce plochu na náměstí upravit. Je to ale pouze začátek. Je však ještě důležité, aby město přestalo prodávat zelené plochy, které v centru ještě má,“ prohlásil opoziční zastupitel Liberce Jan Korytář (SZ).

Proměnou projde v příštím roce i náměstí u radnice. Místo parku tu však vyroste kašna.

/*json*/{"map":{"lat":50.76702,"lng":15.056135,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.76702,"lng":15.056135,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/