Vzácní nosorožci z dvorské zoo míří zřejmě do Afriky

Dvůr Králové nad Labem – Zoologická zahrada ve Dvoře Králové se chce v Africe pokusit o rozmnožení svých bílých nosorožců, detaily převozu ale zahrada tají. Představenstvo projekt schválilo. Rada kraje ale žádala vedení zahrady, aby počkalo na stanovisko Evropské asociace zoologických zahrad, která už jednou byla proti. V zajetí se rozmnožení těchto zvířat nedaří a na světě jich žije už jen jedenáct.

Transport čtyř nosorožců tuponosých do rezervace Ol Pejeta v Keni v Africe se rodí v naprostém utajení, třebaže jsou zvířata veřejným majetkem nedozírné hodnoty. Nosorožci by mohli odletět 19. prosince. Vstup do přepravního kontejneru už trénují.

Rada kraje doporučila představenstvu, aby přípravy převozu zvířat do Afriky pozastavilo do doby, než přijde druhé stanovisko Evropské asociace zoologických zahrad. To přišlo 20. října. Zooložka Kristýna Tomášová potvrdila, že odborníci z evropské asociace převoz neschvalují. Roman Komeda z občanského sdružení Safari Archa dodal, že hrozí riziko vzhledem k náchylnosti nosorožců.

Mezinárodní autorita doporučila pokus o rozmnožení nosorožců v některé z evropských zahrad. Ředitelka zoo Dana Holečková ovšem naznačila, že ať už názory jakékoliv, odpovědnost nese ona a představenstvo. Ministerstvo životního prostředí vývozní povolení pro cestu nosorožců dosud nevydalo. Žádost dostalo 6. listopadu. Odpůrci transportu připravují na některý z předvánočních dní demonstraci před sídlem hradeckého krajského úřadu, který zoo ve Dvoře spravuje.

/*json*/{"map":{"lat":50.3314363308,"lng":15.9823608398,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.431923650314,"lng":15.81413269043,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/