Obec Vřesová zrušila školku, teď přispívá rodinám na soukromou

Vřesová (Sokolovsko) – Některé radnice na Sokolovsku doplácejí na to, že před lety uzavřely mateřskou školku. Ve Vřesové se 450 obyvateli končí asi dvaceti ženám mateřská dovolená a musejí nastoupit do práce. A protože vesnice školku znovu zřídit nechce, přestože na to obec v současné době prostředky má, rozhodli se vřesovští zastupitelé raději přispívat rodinám na školné v soukromé mateřince, kterou by si rodiny samy dovolit nemohly. Pomoc pro maminky předškolních dětí Vřesová našla v blízkém Chodově.

Ve Vřesové žije téměř třetina rodin z podpory v nezaměstnanosti. Nad vodou drží nemálo mladých rodin mateřský příspěvek, přijít o něj, tu je velký problém. O práci tu přišli lidé hlavně po útlumu těžby hnědého uhlí. „Na pracovním úřadě mi dají podporu dva tisíce. To je částka, se kterou člověk nevyjde,“ uvedla jedna z postižených maminek Zlata Pelcová. Jiřina Žáková doplnila: „Jsem matka po mateřské dovolené. Jsem samoživitelka a nikdo mi na nájem a živobytí nedá.“

Na rozdíl od jiných měst a vesnic, kde také nemají nebo zrušili mateřskou školu, má Vřesová určitou výhodu. Tou je chemický kombinát. Do obecního rozpočtu z něj přichází jenom na dani z nemovitosti kolem tří milionů korun ročně. Někteří starostové z okolí říkají, že je Vřesová co do daňové výtěženosti na jednoho obyvatele nejbohatší v regionu. To, že nemá vlastní školku, těžko chápou. „Mohli bychom si to dovolit, ale během dvou let se vše může změnit. Teď jsou silné ročníky a může se stát, že děti odrostou,“ prohlásil starosta Vřesové Miroslav Fiala (nez.).

Děti z Vřesové vždy chodily do městských školek v nedalekém Chodově. Tam je ovšem teď plno, a tak se nabízí jediné řešení: soukromá chodovská školka Pavouček. Ta je ovšem příliš drahá. „Mateřské centrum chce čtyři tisíce měsíčně za jedno dítě,“ potvrdila koordinátorka Mateřského centra Pavouček Chodov Dagmar Ungermannová.

Obecní zastupitelstvo rozhodlo, že rodinám přispěje na školku za každé dítě tři tisíce korun měsíčně. Tisíc korun zaplatí rodiny samy.

/*json*/{"map":{"lat":50.259695,"lng":12.696184,"zoom":13,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.259695,"lng":12.696184,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/