Ústecký kraj si chce od Lobkowiczů pronájmout Říp

Ústí nad Labem - Ústecký kraj uvažuje o pronájmu 70 hektarů pozemků, které pokrývají horu Říp. Hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová (ČSSD) se už sešla se zástupci rodiny Lobkowiczů, které pozemky patří. Kraj chce místo využít pro posílení turistického ruchu. Podle dnešních Hospodářských novin je ve hře i varianta pronájmu hory za symbolickou korunu ročně. Pokud kraj horu získá, plánuje kolem ní vyznačit nové cyklistické trasy, turistické stezky a osadit nové informační tabule. Obnovit se mají i vyhlídky, které zarůstají křovím. Finančně by mohly pomoci evropské dotace.

V současnosti jsou na vrcholu hory třeba nevyhovující toalety, špatná je i cesta na vrchol. Kraj má podle radního Radka Vonky (ODS) připravený marketingový plán zaměřený na české turisty, který by kromě Řípu propagoval další památky v regionu související s českou státností, jako je památník Přemysla Oráče ve Stadicích na Ústecku a Peruc na Lounsku, kde se podle romantické pověsti setkali kníže Oldřich a Božena.

Starosta Krabčic Josef Tachecí jakékoli snahy kraje o zatraktivnění Řípu vítá. Obec letos za pomoci kraje pod Řípem otevřela parkoviště a sociální zařízení. Dle Tachecího by více turistů znamenalo oživení pro obec. Dodal, že v současnosti se zde sice turisté mohou dobře najíst, nejsou tu ale žádné možnosti ubytování.

Okamura: Říp má velký potenciál nalákat turisty, ale je nevyužitý

Mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura tvrdí, že Říp má velký potenciál nalákat české turisty, ale v současnosti je nevyužitý. Navrhuje, že by bylo vhodné postavit na vrcholu například rozhlednu a atrakce pro děti, aby se hora mohla zaměřit na turistiku rodin s dětmi. Nebránil by se ani myšlence na kopci postavit ekologicky přijatelný hotel s wellness službami. Podobně údajně významná místa úspěšně využívají v Německu, Rakousku nebo Švýcarsku.


Lobkowiczové získali pozemky na Řípu v restitucích spolu s ostatním rodovým majetkem. William Lobkowicz, s nímž kraj o Řípu jedná, se narodil v roce 1962 v Bostonu a pochází z roudnické větve rodu, které byl vrácen například zámek v Nelahozevsi a v Roudnici nad Labem. V roce 2003 byl zástupcům roudnické větve vydán také Lobkovický palác v Praze na Hradčanech.