Písek láká děti na hřiště z vrbového proutí

Písek - Na Jiráskově nábřeží v Písku dnes otevřeli dětské hřiště postavené z vrbového proutí. Hřiště je zatím jediné svého druhu v České republice. Jeho tvůrci se inspirovali v sousedním Německu, kde se nachází několik hřišť tohoto typu. Stavba stála necelý milion korun. Herní prvky jsou podobné těm na mnoha jiných hřištích a přeci jiné. Tunel, indiánské týpí, plující i zakotvená loď nebo pevnost s majákem jsou zde postavené z živého vrbového proutí. Nové hřiště uvítají v Písku i učitelé mateřské školy, kteří pro děti nemají dostatek vlastních atrakcí.

Děti na hřišti mohou kromě her pozorovat, jak se proutěné stavby v průběhu roku mění. „Na jaře ty listy raší, jsou zelené, pak opadávají a je tam nádherná hra barev a stínů,“ říká Lucie Komendová, autorka projektu. Dětské hřiště nahradilo zdejší zastaralé a nefunkční a vznikalo půl roku. Lemuje ho chodník vysypaný kameny, který připomíná nedalekou řeku Otavu.

Děti se prostřednictvím hřiště poučí o proměnách přírody

Město bude nové hřiště jistě hojně využívat. „Na zahradě nemáme vůbec nic,“ postěžovala si Ivana Šůsová, učitelka písecké mateřské školy. Dodavatel stavby Jiří Hájek si navíc myslí, že hřiště bude pro děti zajímavé, jelikož se v různých ročních obdobích mění. „Děti se tak budou moci poučit, jak se příroda od jara do zimy proměňuje,“ míní Hana Rambousková, místostarostka Písku.

Údržba hřiště bude pouze minimální. Příroda si totiž většinou poradí sama. „Ta údržba závisí jen na řezu a hnojení,“ prohlásil Hájek. Město Písek ročně na obnovu svých dětských hřišť investuje zhruba dva miliony korun. To na břehu řeky Otavy je zatím jednadvacáté v pořadí.

Děti zkoušejí nové atrakce na píseckém hřišti
Děti zkoušejí nové atrakce na píseckém hřišti