Karlovarskému symfonickému orchestru hrozí krize

Karlovy Vary – Karlovarský symfonický orchestr dostane příští rok od magistrátu o pět milionů korun méně než letos. Namísto pětadvaceti to bude dvacet milionů. Podle lidí z orchestru se sníží umělecká kvalita. Opozice v zastupitelstvu mluví dokonce o zániku orchestru. Někteří radní na magistrátu doporučují vedení orchestru nahradit výpadek koncertováním v zahraničí.

Ředitel orchestru Alois Ježek ale říká, že je to nereálné. Koncertní turné podle něj vynesou ročně maximálně čtyři miliony korun a stěží zaplatí režii. Orchestr je navíc vytížený závazky pro město. Ročně odehraje 150 koncertů, z toho 80 promenádních, ze kterých není žádný příjem. Zbývá tedy jen seškrtat vlastní rozpočet.

Alois Ježek informoval, že v současnosti má v orchestru 65 stálých úvazků, uvažuje o snížení počtu na 60. Koncertní mistr hrající 1. housle Vladislav Liněckij však říká, že méně členů přinese negativní dopad na symfonické těleso. Alois Ježek dodal, že platy by se mohly snížit až o 10 procent. Hobojista Martin Petr se obává, že někteří hráči si budou hledat lepší podmínky jinde.

„Příjmy města jsou zhruba ve 145milionovém propadu, musíme tedy šetřit, kde se dá,“ nechal se slyšet mluvčí karlovarského magistrátu Jan Kopál. Podle dirigenta a ostatních lidí z uměleckého vedení orchestru ohrozí škrty uměleckou úroveň. Někteří opoziční zastupitelé mluví dokonce o začátku konce orchestru.

Opoziční zastupitel Petr Kulhánek připomněl zánik divadelního souboru ve městě před pěti lety, jehož scénář začal stejně. Karlovarský symfonický orchestr hraje letos 175. koncertní sezonu. Jde o nejstarší hudební těleso v Evropě.