Neziskové organizace na Karlovarsku stojí na pokraji krachu

Karlovarsko – Peníze, které měly nestátní neziskové organizace dostat od státu v září, na jejich účty stále nedorazily. Podle ministerstva práce a sociálních věcí se tak stane v nejbližších dnech. Organizace si na provoz musejí půjčovat od finančních ústavů, z čehož vznikají úroky. Pokud včas nezaplatí zdravotní a sociální pojištění, platí pak penále, které ovšem nelze zaplatit z dotací ministerstva.

Pracovníci centra Mateřídouška v Chodově na Sokolovsku se starají o desítky mentálně a zdravotně postižených lidí. Peníze na provoz ale už ale tři měsíce nemají. Zařízení ještě nezkrachovalo jen díky tomu, že ředitelka Věra Bráborcová náklady platí z vlastních peněz a nejrůznějších půjček. Jak sama říká, je pod velkým stresem.

V podobné situaci jsou desítky dalších zařízení v regionu. Předsedkyně Krajské rady humanitárních organizací Karlovy Vary Pavla Andrejkivová hovoří o fatální situaci. Podle mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánky Filipové už peníze směřují na konta ústavů. Ředitelé neziskových organizací by ale měli peníze utratit do konce roku, jinak je budou muset vrátit státu.

Využít peníze podle svých představ už organizace nestihnou. „Chtěli jsme třeba jezdit na hypoterapii, což je rehabilitace pomocí koní, ale neměli jsme peníze,“ sdělila Věra Bráborcová. Zástupci neziskových organizací proto volají po změně systému vyplácení dotací. Pokud by se příslušné orgány shodly na nutnosti změn, mohla by nová pravidla platit už v polovině příštího roku.