Horská služba je na sezonu připravena

Špindlerův Mlýn – Horská služba (HS) České republiky školí v Krkonoších desítky sezónních zaměstnanců. Dorazili z celé republiky a po teoretické části dnes poprvé prokazovali své schopnosti v terénu. Jednou ze stálých priorit HS je poskytování kvalitní a rychlé pomoci lidem v nouzi, její činnost spojená s prevencí klade na záchranáře stále vyšší nároky a je tedy třeba se připravit. Podle poznatků z minulých roků jsou turisté totiž více neukáznění, počet úrazů roste a zvyšují se i úrazy při extrémních sportech.

Hlavní náplní praktické části zdravovědy, kterou záchranáři pro svoji práci bezpodmínečně potřebují, byla resuscitace, první pomoc při bezvědomí a nebo ošetření otevřených zlomenin. „Všechny tyto fáze tady nacvičujeme, aby to, až přijedou na svah, kde je velký stres a zima, zvládali co nejlépe,“ uvedla lékařka Hana Kubinová. Záchranář – instruktor Josef Matějec doplnil: „Chybičky tam samozřejmě byly. Vytkneme si je ihned, kvůli tomu to děláme.“

Druhá polovina záchranářů měla cvičení ve Špindlerově Mlýně na lanovce. Nacvičovali záchranu lidí při poruše lanovky, hlavním úkolem bylo bezpečně dostat turistu na zem. „My to děláme trochu jinak, máme jiné karabiny na lezení. Stále se musíme učit,“ podotkl Michal Holubec z HS Rokytnice. Nováček mezi záchranáři Jiří Nedvěd dodal: „Je to výzva, nebojím se. Bude to zajímavé.“ Úrazů na horách přibývá a záchranáři tak mají stále více práce, nejčastěji ošetřují zraněné lyžaře. „Je to stylem lyžování, které je rychlejší. Lidí přibývá a jsou k sobě méně ohleduplní, proto jsou ta zranění horší,“ potvrdil Pavel Jirsa z Horské služby Špindlerův Mlýn.

Záchranáře ještě čeká horolezectví a proškolení z výškových prací, teprve potom nastoupí na svá místa v různých místech republiky.

/*json*/{"map":{"lat":50.72548,"lng":15.606606,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.72548,"lng":15.606606,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Němečtí záchranáři v Krušných horách zraněné nezachraňují.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24