Odtahy aut v Plzni budou dražší

Plzeň - V Plzni bude od ledna platit na řidiče větší přísnost. Město chystá důsledné kontroly parkování a zdraží také odtahy špatně zaparkovaných aut. Radnice si od toho slibuje zlepšení situace ve městě a dalším motivem tohoto opatření jsou i vyšší výnosy. Řidiči jsou rozladěni. Ve městě se dá zaparkovat velmi těžko a navíc tresty za špatné parkování jsou podle nich už teď dost vysoké.

Nucené odtahy bude radnice od ledna zdražovat ze současných dvanácti set na tisíc tři sta padesát korun. Slibuje si od toho, že si poté dají řidiči větší pozor a budou při parkování ukázněnější. Cenu samotného odtahu provází i pokuta, a tak je výsledný postih dost citelný. „Odtah špatně zaparkovaného auta se používá jen v nejhorších situacích, například když auto brání v provozu,“ říká plzeňský primátor Pavel Rödl. „Plzeň nezvedala ceny za nucené odtahy od roku 2003,“ připomíná radní Helena Matoušková.

Zdražení odtahů přinese i další peníze do městské kasy. „V letošním roce město rozpočtovalo patnáct milionů korun a na příští rok předpokládáme částku dvacet jeden milion korun,“ vypočítává efekt dražších poplatků náměstek plzeňského primátora Vladimír Duchek.

Jenže řidiči mají s parkováním v centru Plzně a na hustě obydlených sídlištích velké problémy. Vadí jim, že jsou velmi často trestáni rovnou drahým odtahem auta místo levnější botičky, a to i za relativně malé přestupky. „Loni se mi stalo, že jsem vykládala zboží, a mezitím mi odtáhli auto,“ vzpomíná jedna z plzeňských řidiček.

Radnice si parkovací problém uvědomuje, ale sama situaci nevyřeší. Už delší čas proto vyzývá místní podnikatele, aby přišli s vlastními projekty parkovacích domů. „Pokud investoři uvidí, že je zájem o parkovací domy, tak je budou stavět,“ je přesvědčen primátor Rödl. Zdražení odtahů obhajuje radnice také tím, že i potom zůstane cena srovnatelná s ostatními městy.