Středočeskému kraji hrozí, že ztratí kontrolu nad nemocnicemi

Praha - Středočeskému kraji hrozí podle ministerstva zdravotnictví, že ztratí kontrolu nad svými nemocnicemi. Pět tamních nemocnic, dosud akciovek, má začít fungovat jako jedna nezisková organizace. Nemocnice v Příbrami, Kladně, Mladé Boleslavi, Kolíně a Benešově podaly návrh na zápis Veřejného neziskového ústavního zdravotnického zařízení (VNÚZZ) Středočeského kraje do rejstříku veřejných zdravotnických zařízení. A právě z toho má obavy ministerstvo. První náměstek Marek Šnajdr (ODS) se domnívá, že pokud by se transformace podařila, veškerý nemocniční majetek by postupně ovládli lidé z představenstva těchto akciovek - Kateřina Pancová, Jan Mach a Aleš Buriánek, kteří jsou podle Šnajdra blízcí hejtmanu Davidu Rathovi (ČSSD). Hejtman Šnajdrovo tvrzení odmítl a hodlá požádat premiéra o Šnajdrovo odvolání z funkce.

Kraj podal už dva neúspěšné návrhy, třetí podaly samy nemocnice. Pokud zastupitelé budou s nynějším návrhem pěti nemocnic souhlasit a ten splní všechny právní náležitosti, ministerstvo bude muset zápis provést. Podle Šnajdra však společný návrh nemocnic odporuje usnesení středočeského zastupitelstva z března, kterým zastupitelstvo rozhodlo o zřízení VNÚZZ. „Zřizovatelem těchto zařízení měl být podle usnesení kraj,“ zdůraznil Šnajdr. „Pan náměstek Šnajdr se tady snaží hledat zoufale jakési konstrukce. Budu žádat odvolání náměstka Šnajdra pro zneužívání pravomocí veřejného činitele,“ komentoval situaci Rath.

Podle mluvčí hejtmanství Berill Maschekové ministerstvo obě žádosti podané krajem zamítlo v rozporu s platným zákonem o veřejných neziskových nemocnicích. „Třetí žádost podal Středočeský kraj prostřednictvím svých krajských nemocnic, neboť tím reagoval na námitky ministerstva zdravotnictví, které právě toto uvádělo jako důvod svých rozhodnutí o zamítnutí žádosti,“ dodala. 

Bendl: Je to krádež za bílého dne

Šnajdr se obává, že nově by o nemocnicích nerozhodovalo zastupitelstvo či rada kraje, tedy nikdo z řádně zvolených zástupců, ale tato trojice lidí blízká Rathovi. Rozhodovali by o činnosti, majetku, vedení nemocnic a kontrolovali by hospodaření s miliardovými veřejnými majetky. Nemocnice by totiž do VNÚZZ vložily veškerý svůj majetek hmotný i nehmotný, práva, závazky, včetně pracovněprávních vztahů, a veškerou zdravotnickou činnost. V tu chvíli by se akciové společnosti staly „prázdnými schránkami“ a šlo by je jednoduše zrušit.

„Nemocnice by se tak staly prázdnými schránkami a budoucnost středočeského zdravotnictví by byla v rukou těchto tří soukromých osob,“ varoval Šnajdr. Celá transakce je podle něj velkým rizikem pro zajištění zdravotní péče pro obyvatele kraje. Ministerstvu také vadí, že nový záměr neprojednalo středočeské zastupitelstvo. „Středočeské zastupitelstvo nemělo vůbec ponětí, že se něco takového chystá. Na nás to dělá dojem krádeže za bílého dne,“ domnívá se bývalý hejtman kraje, zastupitel Petr Bendl (ODS).

Kladenská nemocnice
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24