Jeseníky se připravují na běžkaře

Jeseníky – Jeseníky brázdí bezpočet běžkařských tratí, od letošní sezóny se návštěvníci mohou těšit na podstatně vyšší počet kilometrů. Místní Sdružení cestovního ruchu totiž připravuje zkušební provoz několika nových tras, které se v letošním roce rozrostou o zhruba dvě stě kilometrů. Celkově se milovníci běžkaření nyní mohou v Jesenících těšit na čtyři sta padesát kilometrů udržovaných tratí, každý si vybere tu svou. Začátečníci mohou vyrazit na nenáročné výlety, zdatní a zkušení lyžaři ocení obtížnější terén. Zasněžená krajina pozve všechny, aby si vychutnali romantický pohled na hluboká údolí z vrcholu horských hřebenů i řadu dalších zajímavostí jesenické krajiny.

Sdružení cestovního ruchu Jeseníky chce rozšířením běžeckých tratí udržet lyžaře a turisty v nejvyšších moravskoslezských horách. Mnoho Čechů totiž čím dál více dává přednost před domácí zimní dovolenou alpským střediskům. Občané Olomouce mají své zkušenosti: „Všichni říkají, že v Alpách je to lepší, tam si člověk dobře zajezdí. Kdo jednou zkusil Alpy, už se mu tady sjezdovat nechce. Ale pokud je sníh, jezdíme každý víkend do Jeseníků, je to blíž.“ Ředitel Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Jan Závěšický uvedl: „Chceme, aby do regionu proudily vyšší investice i větší počet turistů. Ovšem s ohledem na dosud zachovalou přírodní krásu Jeseníků.“

Nově udržované trasy budou například směrem na Rabštejn a do Šumperka, další trať povede z Červenohorského sedla přes Vídeňský kříž až na Rejvíz. Všechny trasy bude sdružení ve spolupráci s Klubem českých turistů značit v létě příštího roku. „Připravujeme značení pro běžkaře, mělo by mít atypickou formu. Nebudou to však klasické cedule, na jaké jsme zvyklí, ale specifické šipky,“ dodal Jan Závěšický.

Za přispění Regionálního operačního programu Střední Morava sdružení vydalo navíc sadu tří map za 3,5 milionu korun, které budou do dvou týdnů dostupné zdarma na informačních centrech. „Zimní pro běžkaře byla vydaná v nákladu 10 tisíc kusů, potom je cyklomapa a další pro pěší turistiku,“ vysvětlila produktová manažerka sdružení Jeseníky Ivana Gregorová. O pravidelnou údržbu všech tratí se bude starat nejméně pět roleb, jejich péče přitom ročně vyjde zhruba na 700 tisíc korun.

O stavu a údržbě běžeckých tratí bude Sdružení cestovního ruchu informovat pravidelně také na svých internetových stránkách.

/*json*/{"map":{"lat":50.229899,"lng":17.204508,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.229899,"lng":17.204508,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Červenohorské sedlo v Jeseníkách
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24