Spory kvůli silničnímu průtahu plzeňskou Roudnou sílí

Plzeň – Kontroverzní silnici, která povede plzeňskou čtvrtí Roudná, chce město postavit i přes desetiletý odpor místních obyvatel a občanských sdružení. Radnice věří, že tím zlepší špatné spojení nejlidnatějších severních sídlišť s centrem města. Občanským sdružením vadí, že přestože projekt nevyhovuje hlukovým limitům, snaží se je radnice obejít uzavírkou jiné silnice, kterou používají hlavně místní.

Vladimíra Nová z koalice občanských sdružení Roudná se nechala slyšet, že radnice dělá různé krkolomné kroky, aby byl průtah postaven. Poukázala na fakt, že v případě realizace stavby by místní obyvatelé, kteří chtějí jet třeba o sto metrů dál nakoupit, pak museli objíždět půlku města.

Radnice teď vyčkává, jak by obyvatelé na uzavírku reagovali. Náměstek plzeňského primátora Petr Rund (ODS) potvrdil, že magistrát obdržel námitky obyvatel a nyní se jimi zaobírá. Občanská sdružení chtějí, aby se průtah Roudnou začal řešit až po dokončení objezdu města. Vedoucí plzeňské dopravní koncepce Ondřej Vohradský však namítá, že dopravní problémy severních sídlišť s centrem města okruh nevyřeší.

Koalice občanských sdružení tvrdí, že po deseti letech sporů radnici neustoupí a tisíce aut na Roudnou nepustí. Obě strany sporu se shodují v jediném – o budoucnosti průtahu rozhodne hlavně hlukový posudek hygieniků.