Audiostezka - nezvyklý průvodce Bílinou

Bílina - Město Bílina zřídilo nezvyklou naučnou stezku. Kdo chce poznat nejcennější bílinské památky, dostane hlasového průvodce. Komentář si lze předem stáhnout z internetu nebo ho zájemcům nahrají v místním informačním středisku. Tato služba vychází vstříc především starším lidem, kteří přístup k internetu nemají.

V Bílině už není třeba shánět místního znalce nebo s sebou vláčet tištěné průvodce. Stačí se zastavit u vybrané památky, stisknout tlačítko a poslouchat: „Budova původně sloužila jako nová škola. Přesný letopočet, kdy byl na tomto místě vystavěn svatostánek, nelze určit. Dnešní secesní radnice je v pořadí již čtvrtou radnicí v Bílině,“ zaznívá mimo jiné ze zvukové nahrávky. „Rozhodně je tady co najít, o čem poslouchat,“ tvrdí Jan Beneš z Občanského sdružení Bílina 2006. „Turisté, když stojí před nějakým objektem, tak by se o něm měli také něco dozvědět,“ dodává jeho kolega ze sdružení Michal Mlej. Další výhodou je i to, že si může každý zvolit tempo prohlídky.  

Bílinská audiostezka zatím nabízí hlasového průvodce pro dvacet nejcennějších míst ve městě. Autoři projektu ale říkají, že to je jen začátek. „Celý projekt budeme stále rozšiřovat a doplňovat,“ slibuje Jan Pavlíček z Občanského sdružení Bílina 2006. 

Zastánci projektu tvrdí, že audiostezka není jen pro mladé, pro které je internet samozřejmostí. Starším zájemcům nahrají komentář v bílinském informačním středisku. „Pokud babička dobře slyší, tak je to i pro babičky,“ říká trochu s nadsázkou Jan Beneš. 

Bílinská novinka už zaujala několik obcí z okolí. Časem by se tak audiostezky mohly stát samozřejmostí. Ve výhledu by svoji audiostezku totiž mohlo mít každé větší město nebo obec v Podkrušnohoří.

/*json*/{"map":{"lat":50.548613,"lng":13.775062,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.548613,"lng":13.775062,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/