Kampaň hledá dětem náhradní rodiny

Plzeň – V celé Evropě snad není žádný jiný stát, kde by bylo tolik opuštěných dětí jako v České republice. Ostudný primát ústavní péče se snaží už od roku 1995 napravit Sdružení pěstounských rodin. Pomoci má i celorepubliková kampaň „Hledáme vás, mámo, táto“, kterou chce sdružení vzbudit mezi veřejností větší zájem o pěstounskou péči a najít tak pro děti z evidence ministerstva práce a sociálních věcí novou rodinu. Podle odborníků je však náhradních rodičů stále nedostatek.

Pavel Justich strávil část dětství v dětském domově a odjakživa toužil po vlastní velké rodině. Sen se mu splnil, s manželkou Lenkou mají 6 dětí a další si vzali do pěstounské péče. „Naskytla se možnost vybudovat ze staré školy domov pro další děti, a tak se nám to pomaloučku naplnilo,“ uvedl Pavel Justich.

Očím mrňat, toužících po náruči mámy a táty, nemohli Justichovi odolat. Místo jednoho se tak rodina rozrostla o další 4 děti. „Mysleli jsme, že si budeme brát děti postupně. Nabídli nám však sourozence, kteří neměli domov, a tak jsme do toho šli rovnou,“ doplnila Lenka Justichová. „Nejlepší je, že můžeme být pohromadě,“ libuje si Lukáš a Diana doplnila: „Mám všechny stejně ráda.“

Spolu s Justichovými se o děti v pěstounské péči stará například v Plzeňském kraji 61 rodin, oproti ostatním zemím je to ale stále zoufale málo. V Česku je v ústavních zařízeních více než 20 tisíc dětí, což je druhý nejvyšší počet v Evropě. „Určitě je to také kvůli tomu, že lidé o tom nejsou informováni,“ vysvětlila Veronika Tomášová z Poradny náhradní rodinné péče v Plzni a Pavel Justich dodal: „Podpora státu je strašně mizerná.“ Změnit by to měla kampaň „Hledáme vás, mámo táto“, kterou letos už šestým rokem pořádá Sdružení pěstounských rodin. „Pěstounem se může stát nejen manželský pár, ale i jednotlivec,“ ujistila Daria Tolknerová z Poradny náhradní rodinné péče v Plzni.

Vyvrcholením kampaně bude konference a beseda s veřejností ve středu 9. prosince na plzeňském krajském úřadu.

/*json*/{"map":{"lat":49.747485,"lng":13.377604,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.747485,"lng":13.377604,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/