Boleslavský azylový dům bojuje o přežití

Mladá Boleslav – Nový azylový dům pro matky s dětmi v Mladé Boleslavi má vážné existenční problémy, chybějí peníze. Sdružení R-mosty, které se věnuje hlavně problémům romské menšiny, příliš spoléhalo na dotaci z Prahy. Magistrát ale nakonec peníze neuvolnil. Dům si teď peníze shání, kde se dá – například zítřejším benefičním koncertem.

Podle odhadů chybí v Praze až 150 míst v azylových domech. Sdružení R-mosty chtělo proto dům zřídit právě v hlavním městě. Nakonec ale budou muset matky s dětmi v nouzi hledat útočiště až v Mladé Boleslavi. Už se stěhují první klientky, provozovatel ale stále neví, jak zaplatí provoz. Slíbených 500 tisíc korun od pražského magistrátu nedorazilo, jak potvrdil ředitel sdružení R-mosty Jakub Čihák.

„My bychom strašně rádi všechny takové projekty podporovali, celou řadu z nich také podporujeme, ale nyní je situace taková, že peněz od ministerstva máme přibližně polovinu, a to je pro hlavní město opravdu málo,“ nechal se slyšet mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf. Provozovatelé se snaží obstarat si peníze sami. V pondělí například pořádají v pražském podniku Retro Music Hall benefiční koncert. Vystoupí například skupiny Gulo čar nebo Terne čhave.

Předpokládaný čtvrtmilionový výtěžek z koncertu by měl pokrýt provoz azylového domu zhruba do konce února. Pak se sdružení R-mosty znovu pokusí zažádat o dotaci.

/*json*/{"map":{"lat":50.2893392533,"lng":14.6722412109,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.411143091934,"lng":14.902610778809,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/