Pardubický kraj nemá peníze na euroklíče

Pardubický kraj – Projekt nazvaný Euroklíč, který měl lidem se sníženou schopností pohybu a orientace otevřít nejedny dveře, sám na bariéry naráží – na montáž univerzálních zámků, které by mohli odemknout pouze majitelé speciálního klíče, nejsou peníze. Projekt spustila v Česku Národní rada osob se zdravotním postižením a kraje v současné době hledají možnost, jak euroklíče zavést aspoň po etapách. Historie jednotného evropského klíče pro osoby se zdravotním postižením je dlouhá více než 20 let, její počátky jsou v síti německých dálničních sociálních zařízení.

Se záměrem poskytnout vozíčkářům čisté a přístupné toalety, zdviže i plošiny, se kraj zapojil do projektu Euroklíč. Nejen na veřejných záchodech se měly montovat univerzální zámky, které odemknou pouze majitelé speciálního klíče. „Ta zařízení jsou vlastně nepoužitelná. Často jsou znečištěná nebo je tam skladiště,“ uvedl již v říjnu 2008 předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR Václav Krása.

Pardubický kraj na univerzální zámky nemá peníze, projekt tak zatím zůstává pouze na papíře. „Prověřovali jsme možnost financování projektu z evropských prostředků, ukázalo se však, že podmínky na území našeho kraje to bohužel nedovolují,“ prohlásil krajský radní Miloslav Macela (KDU-ČSL). Vozíčkář Milan Pešek z Pardubic však namítl: „V zahraničí tento systém funguje už dlouho a handicapovaným hodně ulehčuje život.“

Zavádění euroklíče narazilo i v dalších krajích, podle Národní rady osob se zdravotním postižením ale i nadále patří mezi priority. „My ve středních Čechách tento projekt nyní realizujeme z evropských fondů. Ostatní kraje s tím však zatím mají velké problémy,“ dodal Václav Krása. V Pardubickém kraji mají o euroklíče zájem tři stovky organizací, mimo jiné to jsou úřady, obchody, čerpací stanice, hotely nebo restaurace. Čekají, co bude dál. „Vypadá to, že projekt bude skutečně rozložený do více roků,“ připustil radní Macela.

V Pardubickém kraji má průkaz zdravotně postiženého nebo těžce zdravotně postiženého bezmála 12 tisíc lidí. Na klíče by podle návrhu projektu měly mít nárok i maminky s malými dětmi.

/*json*/{"map":{"lat":50.037848,"lng":15.780834,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.037848,"lng":15.780834,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Některé kraje v Česku se začaly zapojovat do projektu Euroklíč.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24