Nadace ocenila talentované studenty

Liberec - Na zámku Sychrov obnovila svoji tradici Nadace Bohuslava Jana Horáčka Českému ráji. Její zakladatel ještě před smrtí věnoval na podporu české vědy a rozvoj kraje stovky milionů. Nadace teď rozdělila skoro půl milionu korun mezi třicet nadějných studentů. Pro ně je to nejen vítaná finanční podpora, ale zároveň i povzbuzení pro další studenty, kteří tak mohou prokázat svůj talent i odhodlání něco dokázat.

Chemie je pro Martina Henycha nejoblíbenější předmět. Budoucího maturanta zaujala už na gymnáziu. Z Cambridge letos přivezl z mezinárodní chemické olympiády stříbrnou medaili. „Hodně jsem se připravoval, poslední tři měsíce jsem se učil tři až pět hodin denně,“ říká Martin Henych. „Mám z toho velkou radost a myslím si, že to spoustu studentů bude motivovat,“ věří učitelka libereckého Gymnázia Jeronýmova Alena Havlíková.  

Cenu Praemium Bohemiae nadace uděluje za úspěchy na mezinárodních přírodovědných olympiádách. „My jsme sledovali i jiná ocenění, ale ta nezahrnují mladé studenty,“ uvádí František Horáček z Nadace B. J. Horáčka Českému ráji. „Myslím si, že je dobré, že takové ocenění existuje. Pro účastníky je to určitá satisfakce za úsilí, které tomu věnovali,“ svěřuje se Ondřej Henych.       

Bohuslav Jan Horáček, turnovský rodák, emigrant a hoteliér z Kanárských ostrovů, měl velké plány. Oceňovat vědce, podporovat studenty. Českému ráji věnoval několik set milionů korun. Po jeho smrti nadace získala v dědickém řízení místo očekávané miliardy dvacet milionů. „Bylo to několik let jednání a korespondence, než se podařilo vyjasnit vztahy s trustem, který pan Horáček ve Švýcarsku zřídil. Dlouho trvalo, než se podařilo trust rozpustit a rozdělit,“ uvádí Lubomír Šubert z Nadace B. J. Horáčka Českému ráji.    

Nadace vložila peníze, které získala, do státních dluhopisů. Z jejich výnosů chce financovat cenu Premium Bohemiae i v příštích ročnících.

/*json*/{"map":{"lat":50.626265,"lng":15.090204,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.626265,"lng":15.090204,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/