Kvůli penězům končí škola v Prackovicích

Litoměřice - 12 malých dětí z Prackovic nad Labem na Litoměřicku bude muset před Vánocemi opustit místní školu. Obec totiž nemá na další provoz takzvané malotřídky peníze. Prackovické zastupitelstvo tak rozhodlo o jejím uzavření. Proti tomu se ale postavila řada rodičů, kteří tvrdí, že škola šla zachránit.

Místní škola v Prackovicích končí, a to jednou provždy. Děti a učitelé se sem už v novém roce nevrátí. Škola má tak málo žáků, že se ji nevyplatí provozovat a na její další činnost nejsou peníze. To jsou hlavní důvody zástupců obce, proč chtějí školu zavřít. „Od státu bychom dostali na provoz školy jenom půl milionu a obec nemá v rozpočtu peníze, aby doplácela další milion korun,“ přiznává starosta obce Bohuslav Dbalý.   

Škola je základ vesnice, říkají učitelé i rodiče malých školáků, kteří s uzavřením zařízení nesouhlasí. Na jeho záchranu vznikla i petice, pod kterou se podepsalo už osmdesát osm lidí. „Když vychováváte toho občánka odmalička na prvním stupni, tak má určitě k té vesnici jiný vztah, než když ho vychovává město nebo obec, ve které se nenarodil,“ argumentuje ředitel prackovické školy Karel Mikšovský. „Já mám zrovna prvňáčka, tři měsíce chodí do školy a nyní bude muset jít do jiné třídy,“ říká s obavami maminka prvňáčka a iniciátorka petice Jiřina Žáčková. „Já jsem se o uzavření školy dozvěděl začátkem měsíce listopadu, kdy mě na to pan ředitel upozornil,“ upřesňuje Bohuslav Dbalý.    

Děti budou muset od 4. ledna dojíždět vlakem nebo autobusem až do škol v Lovosicích. „Oni řeknou, že si děti zvyknou, ale nikdo už nevidí, že nám doma pláčou, že se bojí,“ upozorňuje na možné problémy maminka prackovického žáka Jiřina Žáčková. „Dceru samotnou do vlaku zřejmě neposadím,“ dodává matka budoucí školačky Simona Honová.  

Rodiče vzali záchranu školského zařízení do svých rukou. Sami se pokoušejí na jeho provoz sehnat peníze, kde se dá. Dokonce chtějí vyhlásit i veřejnou sbírku. „Jako zástupci rodičů a občanů Prackovic jsme přemýšleli o tom, že oslovíme velké podniky, banky, supermarkety, zda by nám nepřispěly na provoz školy,“ naznačuje další z maminek Marie Blažková. „Škola do budoucna nemůže fungovat na základě toho, jestli příští rok někdo sežene takovou či onakou částku,“ upozorňuje Karel Mikšovský. Zároveň dodává, že definitivně děti prackovickou základní školu opustí v pátek 18. prosince.

/*json*/{"map":{"lat":50.569175,"lng":14.031939,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.569175,"lng":14.031939,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/